Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Euro, frank i dolar biją rekordy, złoty nadal traci

2014-12-19

Wczoraj zanotowano kurs euro najwyższy od lutego. Dolar jest najdroższy od lipca 2012 r, a szwajcarski frank od czerwca 2013 r. Czwartek minął pod znakiem wyprzedaży złotego. To jeszcze nie koniec przeceny, złoty nadal traci do głównych walut i nie zanosi się na zmianę tej tendencji. Rynek wykorzystuje każdy pretekst, by przecenić naszą walutę. Z niepokojem czekamy na dzisiejsze kursy NBP i na reakcję rynku.

 

Duże osłabienie złotego

W tym tygodniu główne waluty, zwłaszcza euro, frank i dolar znacznie zyskały w stosunku do złotego. Kurs dolara osiągnął poziom nie notowany od blisko 2,5 lat, wczorajsze dzienne maksimum wyniosło aż na 3,4669 zł, podczas gdy dwa dni temu było to tylko 3,4260 zł, widać więc, ze dynamika wzrostu jest duża.

 

Frank zyskał

Złoty osłabił się też w stosunku do szwajcarskiego franka, ale na razie jest to zmiana tylko o 1 grosz i choć dla poważnych inwestorów stanowi to poważny sygnał, to dla kredytobiorców mających w tej walucie kredyt, nie stanowi jeszcze dużego problemu. Sytuację uratował Narodowy Bank Szwajcarski wprowadzając ujemne stopy procentowe. Niepokojące jest natomiast, że tendencja spadku wartości złotego w stosunku do franka nie została zatrzymana.

 

Euro zanotowało poziom najwyższy od lutego

Wzrasta także kurs euro i wczoraj osiągnął poziom nie notowany od lutego bieżącego roku. Rynek euro wycenił na 4,2562 zł. W pierwszym kwartale nadchodzącego roku można spodziewać się dalszego umocnienia euro, gdyż Europejski Bank Centralny zapowiada możliwość uruchomienia programu skupu obligacji.

 

Prognozy wobec głównych walut powiązanych ze złotym na parach

Analitycy sądzą, że już w pierwszym kwartale 2015 roku frank szwajcarski osłabnie w stosunku do euro. Kurs franka powinien kształtować się następująco: na początku roku 3,45 zł, na półrocze 3,35 zł, a pod koniec 2015 roku nawet 3,21-3,22 zł. Niestety euro i dolar umacniają się, inwestorzy zupełnie nie zwracają uwagi na pozytywne sygnały globalne, natomiast zdają się reagować na wszelkie negatywne impulsy.

 

Spłacaj kredyt walutowy bez wysokiej marży bankowej

Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, internetowy kantor Kantor.pl jest dla Ciebie. Kantor pl całodobowo i w sposób bezpieczny zrealizuje zakup franka po niskiej marży (low spread). Teraz będziesz mógł spokojnie spać, wiedząc ze spłacasz kredyt walutowy po międzybankowym kursie walut Forex, a dzięki usłudze 'Wymień walutę we własnym terminie', nie musisz już pamiętać o comiesięcznym terminie spłaty raty kredytowej. Możesz zdefiniować stały, cykliczny termin wykonania zlecenia zakupu lub sprzedaży waluty i wskazać rachunek, na który powinny być przelane wymienione środki, a wszelkie operacje będą wykonywały się automatycznie - wystarczy się zarejestrować. Usługa jest całkowicie bezpłatna, nie jest pobierana żadna prowizja. Jeśli jeszcze nie spłacasz kredyt walutowy przez nasz internetowy kantor.pl, pobierz wzór wniosku o spłatę kredytu we frankach pod linkiem: Wzór wniosku o spłatę kredytu walutowego przez internetowy kantor.pl. 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc