Euro droższe 1 grosz

2016-03-10

Od decyzji EBC minęło już kilka godzin. Czas na pierwsze podsumowanie działań EBC i reakcji inwestorów. Było zaskakująco, kierunek zmian jest interesujący. Złoty pozostaje stabilny. Euro dzień kończy finalnie o 1 grosz wyżej niż wczoraj. Podrożał dolar, frank bez większych zmian, na funcie spadki.

 

Była niespodzianka

Po południu poznaliśmy decyzję EBC. Było zaskakująco. Nie chodzi bynajmniej o obniżenie stopy depozytowej o 10 pkt bazowych, bo dokładnie taki scenariusz wcześniej przewidywano, ale o obniżki pozostałych stóp. Stopa refinansowa została obniżona o 5 punktów bazowych i wynosi obecnie 0 proc., a stopa pożyczkowa kształtuje się teraz na poziomie 0,25 proc. Obniżka wyniosła również 5 pkt. bazowych. Duże zaskoczenie obserwatorzy przeżyli na konferencji prasowej, kiedy to ogłoszono prognozy inflacyjne. Dotychczas szacowano 1,0 proc, a teraz jest to jedynie 0,1 proc. Zmiana olbrzymia. Spadły też prognozy PKB. Zwiększony został natomiast program QE i będzie wynosić 80 mld euro miesięcznie. Poszerzono go także o dodatkowe opcje, np. długi korporacyjne. To jeszcze nie koniec. Zapowiedziana została seria aukcji tanich pożyczek, ale nie przedłużono programu QE poza dotychczasowe ramy czasowe.

 

Euro ostro w dół

Po konferencji euro znacznie straciło na wartości. Ostry spadek w dół wywołała skala zmian w dotychczasowej polityce. Tak szeroko zakrojonych, można chyba użyć słowa – reform, nikt się nie spodziewał. Kurs euro wynosił w pewnym momencie nawet 4,27 zł, ale wieczorem wspólna waluta na parze ze złotym odrobiła straty i kurs wynosi nawet o 1 grosz więcej niż wczoraj. Aktualny kurs euro to 3,34 zł. Kurs dolara poszybował w górę do poziomu 3,89 zł, znacznie potaniał funt, w porównaniu do wczorajszego dnia aż o 5 groszy. Frank bez większych zmian, utrzymuje się w okolicy 3,95 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych