Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Euro droższe 1 grosz

2016-03-10

Od decyzji EBC minęło już kilka godzin. Czas na pierwsze podsumowanie działań EBC i reakcji inwestorów. Było zaskakująco, kierunek zmian jest interesujący. Złoty pozostaje stabilny. Euro dzień kończy finalnie o 1 grosz wyżej niż wczoraj. Podrożał dolar, frank bez większych zmian, na funcie spadki.

 

Była niespodzianka

Po południu poznaliśmy decyzję EBC. Było zaskakująco. Nie chodzi bynajmniej o obniżenie stopy depozytowej o 10 pkt bazowych, bo dokładnie taki scenariusz wcześniej przewidywano, ale o obniżki pozostałych stóp. Stopa refinansowa została obniżona o 5 punktów bazowych i wynosi obecnie 0 proc., a stopa pożyczkowa kształtuje się teraz na poziomie 0,25 proc. Obniżka wyniosła również 5 pkt. bazowych. Duże zaskoczenie obserwatorzy przeżyli na konferencji prasowej, kiedy to ogłoszono prognozy inflacyjne. Dotychczas szacowano 1,0 proc, a teraz jest to jedynie 0,1 proc. Zmiana olbrzymia. Spadły też prognozy PKB. Zwiększony został natomiast program QE i będzie wynosić 80 mld euro miesięcznie. Poszerzono go także o dodatkowe opcje, np. długi korporacyjne. To jeszcze nie koniec. Zapowiedziana została seria aukcji tanich pożyczek, ale nie przedłużono programu QE poza dotychczasowe ramy czasowe.

 

Euro ostro w dół

Po konferencji euro znacznie straciło na wartości. Ostry spadek w dół wywołała skala zmian w dotychczasowej polityce. Tak szeroko zakrojonych, można chyba użyć słowa – reform, nikt się nie spodziewał. Kurs euro wynosił w pewnym momencie nawet 4,27 zł, ale wieczorem wspólna waluta na parze ze złotym odrobiła straty i kurs wynosi nawet o 1 grosz więcej niż wczoraj. Aktualny kurs euro to 3,34 zł. Kurs dolara poszybował w górę do poziomu 3,89 zł, znacznie potaniał funt, w porównaniu do wczorajszego dnia aż o 5 groszy. Frank bez większych zmian, utrzymuje się w okolicy 3,95 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc