Euro coraz bliżej 4 PLN

2015-04-03

Na początku marca czołowi analitycy prognozowali, że kurs euro psychologiczną barierę 4 PLN pokona dopiero w ostatnim kwartale 2016 r., tymczasem niespełna miesiąc później obserwujemy spadek kursu euro do poziomu 4,06 PLN. Rynek walutowy jest w konsternacji, na głównej parze EUR/USD niepewność – oczekujemy na zdecydowane impulsy.

 

Kursy walut

Zmienność na euro jest dziś niewielka, kurs wspólnej waluty waha się w przedziale 4,06-4,07 PLN.  Nieco wyższą zmienność obserwujemy na dolarze, kurs dolara wynosi obecnie 3,75 PLN. Spadek zauważalny jest w przypadku kursu funta szterlinga, który kosztuje w granicach 5,55-5,57 PLN. Wzrosty zauważamy natomiast na franku szwajcarskim. Kurs franka osiągnął poziom 3,90 PLN.

 

Trend spadkowy na euro

W ostatnim tygodniu marca wyraźnie dało się zaobserwować trend spadkowy na parze EUR/PLN. Analizując wykresy z dnia wczorajszego, należy zwrócić uwagę na dołek w okolicy 4,0530. Punktem oporu był z kolei poziom 4,0750. Dziś zatem kurs euro nadal znajduje się w wytyczonym korytarzu, zmienność jest niewielka. Złoty wciąż ma szansę umocnić się do euro.

 

Sytuacja na parze USD/PLN

Na parze USD/PLN od połowy grudnia trwa trend wzrostowy. Linia trendu przebiega ponad poziomem 3,81 PLN. Obecnie złoty jest stosunkowo mocny do dolara. Punkt wsparcia to 3,70, a dzisiejszy kurs to okolice 3,75 PLN. Na sytuację wpłynęły z pewnością niejednoznaczne odczyty z amerykańskiej gospodarki.

 

Trwa realizacja zysków na dolarze

Trwa realizacja zysków na dolarze, choć jest ona ograniczona. Przedświąteczny okres przekłada się na zmniejszoną płynność, co z kolei sprzyja większej zmienności. Realizacja zysków wynika po części także z nieco sprzecznych danych płynących z odczytów gospodarczych. Złoty do dolara umocnił się o około 0,80 proc.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych