Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

EUR/USD i USD/JPY w korektach – czekamy na rozstrzygnięcia

2018-06-08

Rynek eurodolara po zrywie z ostatnich dni zaczął się wyraźnie cofać, choć na obecnym etapie to cofnięcie wygląda na lokalny ruch korekcyjny.

 

 

Dla mnie taka teza będzie obowiązująca, dopóki nie zejdziemy wyraźnie poniżej 1.1760, gdzie znajduje się dolne ograniczenie prezentowanej już we wczorajszym raporcie strefy wsparć. Jeśli takie zejście nastąpi, to sytuacja techniczna eurodolara zacznie się komplikować. Dla mnie w takim przypadku pierwszym celem dla spadków byłyby okolice 1.170, a genezę tego wsparcia pokazałem wyżej. Z drugiej strony co byłoby sygnałem do kontynuacji wzrostów ? Dla mnie pokonanie okolic 1.1810, gdzie widzę najbliższe opory. Jeśli tak by się stało, to droga w kierunku 1.1877 powinna zostać otwarta.

Zdecydowany wzrost zmienności w stosunkowo wąskim przedziale cenowym oglądamy na rynku GBP/USD i na obecnym etapie przynajmniej w krótkim terminie szanse na ruch w górę czy w dół wydają się być podobne.

Jak widać na powyższym wykresie obecnie kurs popularnego "kabla" stanął mniej więcej po środku pomiędzy ważną strefą wsparć a istotnym oporem. Trudno jest mi ocenić czy ostatnie wahania są już wypełnioną korektą czy też tylko jej częścią. Na danych krótkoterminowych (np. 5 min) można wskazać poziom 1.3436 jako najbliższy opór i wydaje się, że jego pokonanie mogłoby otworzyć drogę w kierunku 1.35, gdzie znajduje się górne ograniczenie prezentowanego wyżej kanału.

Z drugiej strony zejście poniżej 1.3390 byłoby sygnałem do pogłębienia korekty, a wówczas droga w kierunku 1.3340 zostałaby dla mnie otwarta.

Ostatnie dni przyniosły wyraźne cofnięcie na rynku USD/JPY, które dla mnie jest korektą całych, oglądanych od 29 maja wzrostów.

Jak widać na powyższym wykresie obecnie dochodzimy do poziomów, gdzie powinna pojawić się większa aktywność strony popytowej. Taka pierwsza, ważna strefa wsparć rozciąga się między 109.35 a 109.20 i obecnie jej górne ograniczenie jest testowane. Moim zdaniem od tych poziomów zobaczymy jakieś większe odbicie. Modelowo jednak cały budujący się od 6 czerwca ruch w dół powinien się zakończyć między 109 a 108.90, gdzie znajdują się bardzo ważne wsparcia. W perspektywie kilku, po zakończeniu obecnej korekty, dni oczekuję powrotu do umacniania dolara względem jena.

 

Autor:

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

Członek Zarządu

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc