Dziś złoty nieco niżej

2016-04-08

Interesujący dzień na rynku złotego. Na parach złoty  kończy dzień na słabszej pozycji. Podwyższona zmienność na funcie, ale wraz z upływem czasu handel nieco się uspokaja. Opublikowano zapiski z posiedzenia EBC, a w kraju interesujące doniesienia dotyczące gospodarki.

 

Echa wczorajszych wydarzeń

Wczoraj po południu poznaliśmy protokół z marcowego posiedzenia EBC. Omawiane były instrumenty mające pobudzić kredytowanie i rozmawiano o obniżkach stop procentowych. Istotnym problemem nadal pozostaje deflacja. Wprowadzenie rozważanych instrumentów skutkować będzie osłabieniem ero względem dolara. Inwestorzy zdecydują się na nisko oprocentowany kredyt w euro, by zainwestować w dolara. Na razie na dolara jednak działa negatywnie sytuacja wokół japońskiego jena. Dziś kurs amerykańskiej waluty w sprzedaży wynosił 3,78 zł. Wypowiedzi członków FED nie stanowiły wyraźnego impulsu dla rynku.

 

W kraju bez zmian

Złoty pozostaje pod presją, chociaż na rynkach globalnych widoczne jest już lekkie ożywienie. Złoty tydzień kończy na słabszej pozycji. Kurs euro wynosi 4,30 zł, kurs franka 3,97 zł, a kurs funta 5,34 zł. Z kraju napływają interesujące doniesienia. Z jednej strony zdementowano plotki o podniesieniu opłaty paliwowej, a z drugiej zapowiedziano, że nie będzie na razie obniżki podatku VAT. Budżet obciążony jest tak, że trudno patrzeć optymistycznie w przyszłość, przekroczenie progu deficytu  powyżej 3 proc. i wdrożenie procedury nadzoru wydaje się realnym zagrożeniem. Nad VAT-em debatuje także Komisja Europejska, chcąc zwiększyć jego ściągalność, by pozyskać dodatkowe 170 mld euro.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych