Dziś w programie dane z Niemiec

2016-02-23

Na razie – wciąż całkiem sporo. Gdy piszemy te słowa, kurs EUR/USD to ok. 1,1035-40. Naturalnie jest to lekka, wstępna korekta po wczorajszych minimach, które właściwie przebiegały już w pobliżu symbolicznej 'dziesiątki', ale i tak piłka jest po stronie waluty USA. Lokalnie oporem jest okolica 1,1070-80.

 

W programie będziemy mieć m.in. dane istotne dla głównej pary, bo dotyczące pośrednio Strefy Euo, a bezpośrednio – Niemiec. Otóż o 8:00 poznamy dynamikę PKB tego kraju, zaś o 10:00 tamtejszy indeks Ifo. Oba odczyty są istotne dla niemieckiej gospodarki – PKB z przyczyn oczywistych, ale również Ifo jest uważany za ważny miernik. Jego wartość ma według prognoz spaść ze 107,3 pkt do 106,8 pkt. Prognozy dla PKB (za IV kw. 2015) to +0,3 proc. k/k oraz +1,8 proc. r/r.

 

O 11:00 wypowie się publicznie szef Banku Anglii Mark Carney. Tymczasem po agencji Moody's Wielkiej Brytanii w pewien sposób pogroziła (no cóż, można to chyba tak nazwać) agencja Fitch – również sugerując, że ewentualny Brexit zagrozi i zaszkodzi gopsodarce Wysp, w szczególności zaś perspektywie ratingu. Taki komunikat nie zaskakuje, ale jest faktem (por. casusy Polski czy wcześniej Węgier), że każda poważniejsza zmiana status quo danego kraju w stosunku do pewnego europejskiego konsensusu – jest i będzie negatywnie oceniana przez agencje. Po części to nawet zrozumiałe, po części to samospełniająca się przepowiednia, a w jakiejś mierze instrument nacisku (ale o tym cicho sza – moglibyśmy rzec z nieco gorzką ironią). W każdym razie na GBP/PLN mamy 5,5740, zaś na GBP/USD 1,14110. Kurs GBP/EUR to 1,2780.

 

Kalendarium obejmuje też wystąpienia Thomasa Jordana ze szwajcarskiego SNB (o 12:15) oraz Daniele Nouy z EBC (o 14:30). Poza tym o 15:00 poznamy amerykański indeks cen domów S&P/Case-Shiller, o 16:00 zaś Conference Board zaufania konsumentów, indeks Fed z Richmond i dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

 

Co w Polsce?

W Polsce odczytem makroekonomicznym będzie jedynie ten z godziny 10:00, tj. stopa bezrobocia za styczeń – zakłada się ruch w górę z 9,8 proc. do 10,3 proc. Waluta jest raczej pod wpływem czynników europejskich i globalnych (widzimy lekkie cofnięcie na ropie, crude po 32,86 USD). Na USD/PLN obserwujemy 3,95 i nawet nieco niższe poziomy. W świetle sytuacji na głównej parze, gdzie dolar jest mocny, takie wartości – a tym bardziej takie o 1-2 grosze wzmacniające PLN, na zasadzie korekty – trzeba pewnie będzie uznawać za niezłe do krótkoterminowych zakupów waluty Stanów. Na EUR/PLN notujemy 4,3610 – to lekki powrót na północ, ale zdaje się, że tu perspektywa jest dobra (z dokładnością do korekt), szczególnie jeśli 10 marca Mario Draghi uderzy w euro intensyfikując jego kreację na rynku. Nie musi to być takie znów zbawienne dla gospodarki Eurolandu, wbrew wierzeniom bankierów centralnych – ale nas interesują raczej przełożenia na wykresy par. Droga do 4,30 jest w teorii otwarta – choć jak to zwykle, trzeba pamiętać o wrażliwości PLN na wszelkie nagłe zawirowania. Giełda w Szanghaju, gdy piszemy te słowa, jest lekko na minusie (-0,8 proc.), Nikkei 225 lekko na plusie (+0,10 proc.).

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych