Po wczorajszych spadkach, dziś stabilizacja na złotym

2016-04-19

Po wczorajszych słabych danych z Polski, na większości par złoty stracił, a dziś nastąpiła stabilizacja. Na parach spokojnie, kursy walut są o około 1 grosz niższe niż wczoraj o tej samej porze. Rynki czekają na wynik posiedzenia EBC, na rynku surowców nieco zaskakuje rosnąca cena ropy.

 

Wczorajsze dane makro z kraju

Warto w kilku słowach wspomnieć o wczorajszych danych makro. Niestety były one wyjątkowo słabe. GUS opublikował kilka istotnych informacji. Rynek spodziewał się, że marzec okaże się dobrym miesiącem dla naszej gospodarki, zwłaszcza, że na początku tygodnia poznaliśmy dane o zatrudnieniu są one optymistyczne. Niestety produkcja przemysłowa i zakupy wzrosły niewiele. Koniunktura nie jest zatem tak dobra, jak na to wskazywały doniesienia z rynku pracy. Z pewnością będzie to raczej negatywny bodziec dla złotego, jeśli dodatkowo pogorszy się globalny sentyment. Na razie kursy walut są stabilne. Dziś sytuację ratowała drożejąca ropa.

 

Ropa ratuje sytuację

Sentyment nie jest taki zły. Pesymizmem napawały doniesienia z Doha. Brak porozumienia między stronami sugerował dalsze spadki na rynku surowców, tymczasem dziś ropa drożała i nastroje na rynkach globalnych nie były takie złe, jak mogło się wydawać. Złoty na fali dobrych nastrojów i oczekiwania na decyzję EBC zdołał się ustabilizować a nawet nieco umocnić. Inwestorzy przygotowują się do posiedzenia EBC, ale w tym przypadku zaskoczenia raczej nie będzie. Draghi będzie się zapewne wypowiadał na temat kondycji euro i dosyć wysokiego kursu wspólnej waluty, lecz jakiekolwiek zdecydowane działania w tym momencie byłyby zaskoczeniem.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych