Dziś poznamy wskaźniki inflacji bazowej za październik

2015-11-16

Dziś poznamy wskaźniki inflacji bazowej za październik, nastąpi to o 14:00. Prognoza bez cen żywności i energii to 0,3 proc. Tymczasem na EUR/PLN mamy kurs 4,2420-30, co pokazuje, że proces umacniania złotego, jeśli w ogóle miałby postępować, jak niektórzy sądzą – to będzie się i tak rozgrywał dość powoli. W szerszym ujęciu zakresem wahań jest po prostu obszar 4,20 – 4,30 i na razie nie będą nas zaskakiwać żadne wahania w tym rejonie. Być może górną granicę należałoby obniżyć o ok. 2 – 3 grosze, ale i tak kupujący złotego nie powinni liczyć na zbyt wiele.

 

 

Na USD/PLN notujemy 3,9570, także i tutaj sytuacja nie wygląda różowo. Co więcej, o ile niski eurodolar może przynajmniej czasami sprzyjać złotemu na euro, o tyle na USD/PLN niemal zawsze będzie się on przekładał na wyższe poziomy pary. Innymi słowy, 4 zł za dolara to wciąż realne ryzyko. Po drugiej stronie za silne wsparcie można uznać 3,85.

 

 

Bieżąca sytuacja

Na EUR/USD widzimy dziś rano poziom 1,0720. Oznacza to, że choć nie jesteśmy przy minimach z ostatnich kilkunastu dni, to jednak strona pro-dolarowa nadal jest silna, zaś wybicia w stronę mocniejszego euro są cokolwiek wątpliwe.

 

Naturalnie korekty nie można wykluczyć, ale niekoniecznie dziś pojawią się jej sygnały. O 10:30 mamy przemówienie Vitora Constancio z EBC, który w ubiegłym tygodniu rzucił kilka tekstów o raczej gołębim charakterze, sugerujących możliwość dalszego luzowania w Strefie Euro. O 11:15 wypowie się sam Mario Draghi. Euro mogłoby zyskać, gdyby oficjele ci nagle zaczęli – ale pod jakim pretekstem? - wycofywać się z pozycji gołębiej, grając z inwestorami forexowymi w zabawę pod tytułem kij i marchewka. Ale w gruncie rzeczy nie spodziewamy się tego jakoś szczególnie.

 

Jeśli chodzi o USA, to poznamy dziś tylko indeks NY  Empire State, nastąpi to o 14:30. Ostatnimi czasy wskaźnik ten osiągał wyjątkowo niskie poziomy. Wobec wyniku październikowego na poziomie -11,36 pkt mamy teraz prognozę -5 pkt.

 

Jutro w programie m.in. niemiecki indeks ZEW, a także dane o inflacji CPI z USA oraz o tamtejszej produkcji przemysłowej. Bardzo pro-dolarowy byłby układ taki: słaby ZEW, wysoka inflacja w Stanach i wysoka produkcja. W największej ogólności perspektywa wędrówki ku marcowym minimom (ok. 1,0460 – 1,05) jest cały czas aktualna – w perspektywie najbliższych tygodni.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych