Dziś poznamy decyzję FOMC

2015-09-17

Polityka monetarna w USA obecny kształt ma już blisko od dekady. Trudno więc dziwić się, że uczestnicy rynku z takim zainteresowaniem śledzili wszelkie doniesienia na temat planów FED. Dzisiejszy dzień przyniesie odpowiedź na pytanie: nie kiedy, ale czy w ogóle dojdzie do zmiany stóp procentowych.

 

Media skupione na decyzji FOMC

Nie tylko rynek śledzi z uwagą czynniki mogące mieć wpływ na decyzję FED, ale także media. Relacjonowane są wszelkie wypowiedzi członków gremium i doniesienia z USA. Nie jest to nic niezwykłego, biorąc pod uwagę, że w USA polityka monetarna w obecnym kształcie trwa już bardzo długo. Po raz pierwszy od lat była szansa na podwyżkę stóp procentowych, które obecnie są niewiele wyższe od 0 %.

 

Jeśli nie teraz, to w ogóle?

Dzisiejszy dzień jest tak istotny nie tylko ze względu na odpowiedź na pytanie, czy do podwyżki stóp dojdzie już we wrześniu, ale dlatego że da znaczący sygnał co do dalszego kształtu polityki monetarnej w najbliższej przyszłości. Trudno bowiem podejrzewać, że do grudnia sytuacja na szerokim rynku i w USA ulegnie tak diametralnej zmianie, by skłonić członków FED do zmiany stanowiska.

 

Złoty stabilny

Nasza waluta jest dziś stabilna. Wczoraj obserwowaliśmy osłabienie złotego. Poranne notowania: 4,2011 PLN za euro, 3,7200 PLN za dolara amerykańskiego, 5,7678 PLN wobec funta i 3,8283 PLN wobec franka szwajcarskiego. Wyższy bez wątpienia jest kurs euro, pozostałe waluty bez większych zmian.

 

Mocny dolar osłabił złotego 

Na spadki na złotym wpływ miał mocniejszy dolar. Spadki zostały jednak szybko ograniczone dzięki danym o inflacji. Spadający wskaźnik CPI ograniczył ekspansję dolara, waluty rynków wschodzących zyskały szansę na stabilizację. Wyższy dolar był tak naprawdę próbą ustawienia się pod wystąpienie FED.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych