Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dziś FED jest ważniejszy niż Brexit

2016-06-15

W ostatnich dniach rynek ekscytuje się kolejnymi sondażami z Wielkiej Brytanii, ale dziś palmę pierwszeństwa przejmuje FED. Czerwcowe posiedzenie było typowane jako jedno z 3 posiedzeń w tym roku, na którym mogą zostać podniesione stopy procentowe. Splot niekorzystnych wydarzeń odsunął jednak taką perspektywę, co wcale nie oznacza, że dziś będzie nudno.

 

 

Słabe dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych w połączeniu z rosnącymi szansami na Brexit raczej wykluczają prawdopodobieństwo podwyższenia stóp procentowych. Jeżeli spojrzymy na prawdopodobieństwo działania na tym posiedzeniu mierzone kontraktami na stopę procentową to sytuacja jest jednoznaczna. Szanse na podwyżkę wynoszą dokładne 0%, a co więcej istnieje 2% szans na obniżkę stóp procentowych! Dzisiaj koncentrujemy się na dwóch rzeczach: projekcjach FED i konferencji Janet Yellen. W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na prognozy dla stóp procentowych. Bardzo możliwe, że prognoza dla długoterminowej stopy zostanie po raz kolejny obniżona, tym razem do 3%. Jest to potencjalnie niekorzystne dla dolara. Po drugie musimy uważnie przeczytać komunikat i wysłuchać wypowiedź Janet Yellen. Chodzi przede wszystkim o to, czy lipiec jest w ogóle brany pod uwagę w kontekście działań FED. Jeśli tak, to rynek znowu może zacząć dyskontować podwyżkę poprzez umocnienie dolara, chociaż nie jest to scenariusz bazowy.

 

Szczerze mówiąc, trudno liczyć na jastrzębie niespodzianki ze strony FED w obecnych warunkach rynkowych. Nawet gdyby FED zaskoczył, to i tak za jakiś czas się z tego wycofa, tak jak było w ostatnich tygodniach. Rynek nadal nie wierzy w zdolność Rezerwy Federalnej do podwyższania stóp procentowych, a pierwsza pełna podwyżka o 25 pb. jest wyceniana dopiero na 2017 rok. Mimo tego w dłuższej perspektywie dolar i tak pozostanie mocny, ponieważ FED pozostaje jedynym bankiem centralnym, który w ogóle myśli o podwyżkach stóp procentowych. Do tego coraz bardziej nerwowe nastroje na globalnym rynku sprzyjają powrotowi rodzimego kapitału do USA, co również sprzyja dolarowi.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc