Dziś decycja RPP, złoty stabilny

2016-03-11

Koniec tygodnia dla złotego był  dobry. Nasza waluta pozytywnie zareagowała na wczorajszą decyzję EBC i na dzisiejszy wynik posiedzenia RPP. Stopy procentowe w Strefie Euro zostały obniżone, a w Polsce na razie pozostaną bez zmian. Inwestorzy wykazywali większe zainteresowanie bardziej ryzykownymi walutami, na czym zyskał też złoty.

 

Złoty umocnił  się na większości zestawień

Złoty zdołał umocnić się na większości zestawień. Nasza waluta korzysta z lepszego nastroju wokół ryzyka oraz z klimatu na szerokim rynku po decyzji EBC. Przypominamy, że EBC obniżył stopy procentowo. Spodziewano się jedynie obniżki stopy depozytowej, a tymczasem niższe będą także dwie inne stopy procentowe. Program QE poszerzono zarówno wartościowo, jak i jeśli chodzi o zakres skupowanych aktywów. Możliwe, że nowy tydzień złoty zacznie od dalszego umocnienia, zwłaszcza na parze z euro. Wieczorem na stronie kantor.pl kurs euro wynosił 4,30 a kurs franka tylko 3,93 zł. Dolar kosztował 3,86 zł a funt szterling 5,56 zł.

 

RPP wsparła złotego

Pozytywny aspekt dzisiejszego dnia dla złotego to oczywiście posiedzenie RPP. Rada podjęła decyzję, która zgodna jest z wcześniejszymi prognozami analityków, stopy pozostają bez zmian. Tym samym złoty staje się atrakcyjną alternatywą dla euro i pozostałych nisko oprocentowanych walut. Naszej walucie pomogło też wystąpienie Marka Belki. Na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że choć obniżka nie jest wykluczona, to najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada pozostawienie stóp na obecnym, stabilnym poziomie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych