Dzień z indeksami PMI

2016-02-01

Handel w nowym tygodniu i w nowym miesiącu rozpoczyna się publikacji indeksów PMI dla największych gospodarek na świecie i to te odczyty w pierwszych godzinach sesji znajdują się w centrum uwagi inwestorów. W nocy poznaliśmy dane z chińskiej gospodarki, które w ostatnich tygodniach były zdecydowanie słabsze, wskazując na postępujące spowolnienie budzące postrach wśród inwestorów na całym świecie.

 

 

Jednak opublikowane dzisiejszej nocy dane były mieszane. Z jednej strony wynik indeksu PMI (49,4 pkt.) dla chińskiego przemysłu, sporządzany przez oficjalne instytucje państwowe był najgorszy od sierpnia 2012 roku, jednak z drugiej strony ten sam wskaźnik opracowywany przez agencję Caixin pokazał wynik lepszy od konsensusu ekonomistów (48,4 pkt.), stąd reakcja rynków także nie była jednoznaczna. Indeks Shanghai Composite kończy notowania z wynikiem -1,78%, jednak na pozostałych azjatyckich giełdach nastroje były już znacznie lepsze. Japoński Nikkei 225 zakończył dzień ze stopą zwrotu w wysokości 1,98%, a wzrosty pojawiły się także na Antypodach – australijski All Ordinaries zyskał 0,94%, a nowozelandzki NZX50 zakończył notowania z symbolicznym wzrostem na poziomie 0,07%.

Pierwsze godziny handlu w Europie także pozostają zdominowane przez publikacje indeksów PMI. Hiszpański przemysł ponownie wyróżnia się na tle swoich konkurentów ze strefy euro, a dzisiejszy wynik na poziomie 55,4 pkt to nie tylko odczyt znacznie lepszy od konsensusu ekonomistów, lecz także najwyższy wynik od czerwca ubiegłego roku. Natomiast niemiecki przemysł wykazuje się stabilnością i trwałym rozwojem – ostatnie dwanaście miesięcy to odczyty indeksu PMI w okolicach 52 – 53 pkt. i tak samo było w przypadku dzisiejszej publikacji. Odczyt na poziomie 52,3 pkt. to wynik lepszy od konsensusu ekonomistów oraz wyniku z ubiegłego miesiąca, który wyniósł 52,1 pkt.  Ostatecznie o godzinie 10:00 poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w całej strefie euro i  w tym przypadku nie doszło do żadnych niespodzianek, a wynik był zgodny z prognozami rynkowymi na poziomie 52,3 pkt.

 

Inwestorzy na rynku ropy naftowej nie mogą być zadowoleni z rozpoczęcia nowego tygodnia. Nadzieja dotycząca możliwego obniżenia poziomu produkcji przez największych wydobywców, która w poprzednich dniach napędzała wzrosty cen tego surowca na rynkach, została znacznie zmniejszona ostatnimi komentarzami ze strony Iranu, którego przedstawiciele zaznaczyli, że nie zamierzają podejmować decyzji o ograniczeniu produkcji. Ropa typu WTI traci już ponad 2,5% i ponownie jej cena spada poniżej 33 dolarów za baryłkę, przyczyniając się – razem z wynikami z chińskiej gospodarki – do pogorszenia nastrojów na całym rynku surowcowym.

Na rynku walutowym jesteśmy świadkami słabości dolara kanadyjskiego, którego korelacja z notowaniami ropy naftowej ponownie doprowadza do jego wyprzedaży. USD CAD rośnie o 0,3% i zbliża się do poziomu 1,4050. Pozostałe dwie waluty surowcowe z koszyka G10 – dolar australijski oraz dolar nowozelandzki – także znalazły się pod presją sprzedających, która jest efektem kolejnych spadków na rynku surowcowym oraz wyników indeksu PMI dla chińskiego przemysłu. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym na inwestorów czekają jeszcze publikacje indeksu PMI oraz ISM dla przemysłu amerykańskiego, które zostaną przedstawione odpowiednio o godzinie 15:45 oraz 16:00.

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych