Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dzień banków centralnych

2015-03-04

Banki centralne będą odgrywały dziś na rynkach istotną rolę. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej opublikuje w godzinach popołudniowych decyzję dotyczącą stóp procentowych (spodziewamy się jej pomiędzy godziną 13 a 14). Rynek spodziewa się obniżki stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych.

 

Według naszych założeń jest to również najbardziej prawdopodobny scenariusz, przy czym widzimy większą szansę na obniżkę o 50 punktów bazowych niż pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie. Przed decyzją rady możemy odnotować spore ruchy w kursie EUR / PLN, który na początku marca kształtował się na poziomie 4.1459 a dziś przebił 4.17.

 

Po pozytywnych danych PKB opublikowanych wczoraj w Kanadzie może wydawać się, iż prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych zmalało. Jednakże szef banku centralnego Stephen Poloz wypowiadał się ostatnio w dosyć gołębim nastroju, także nie możemy wykluczyć dalszej obniżki stóp poniżej aktualnego poziomu 0.75%. Decyzja o luzowaniu polityki pieniężnej powinna osłabić kurs dolara kanadyjskiego, który pomimo umocnienia się wczoraj do 1.2441 po publikacji danych o wzroście gospodarczym, powrócił już powyżej 1.25 w stosunku do USD.

 

W Indiach stopa referencyjna została obniżona o 25 punktów bazowych do 7.5%, co było drugim cięciem stóp procentowych w tym roku. Inflacja cen konsumenckich na razie nie wydaje się być problemem dla RBI, gdyż z danych opublikowanych w lutym CPI wzrosło o 5.1% r/r, będąc poniżej celu inflacyjnego na poziomie 8%.

 

Wtorek był dobrym dniem dla krajów wydobywających surowce z grupy G10. O ile CAD, już roztrwonił wczorajsze zyski, to AUD wciąż umacnia swoją pozycję, dzięki zaskakującej decyzji o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie (dane PKB były zgodne z konsensusem). W ślad za Aussie podąża również Kiwi, NZD w stosunku do USD niebezpiecznie zbliża się do poziomu 0.76, co łatwiej można wyjaśnić reakcją na dane z Australii niż nieznaczny wzrost cen na wczorajszej aukcji produktów mlecznych.

 

Dane z rynku pracy publikowane w najbliższy piątek będą w centrum uwagi inwestorów, dlatego raport ADP, który powinien zostać udostępniony dzisiaj o godzinie 14:15 może wskazać jakich wyników powinniśmy oczekiwać przed weekendem. O 20 będziemy mogli zapoznać się z Beżową Księgą, która będzie kolejnym sygnałem przed kluczowym posiedzeniem FOMC w tym miesiącu.

 

Autor:

Arkadiusz Trzciołek,
Analityk Rynków Finansowych,
XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc