Wiele dzieje się dzisiaj na rynku walut

2015-11-04

Środa jest wyjątkowo interesującym dniem na rynku walut. Zalew publikacji danych trwa już od sesji azjatyckiej i ciągnąć się będzie aż do sesji amerykańskiej. W Polsce wisienką na torcie będzie decyzja w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy w coraz większym stopniu żyją jednak już przyszłorocznymi ruchami RPP.

 

W Polsce mamy rekordowo niskie stopy procentowe – stopa referencyjna wynosi zaledwie 1,5%. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one być jeszcze niższe. Na rynku do tej pory panowało przekonanie, iż obecna Rada już stóp nie zmieni, natomiast może to zrobić nowy skład powołany przez nowe władze już na posiedzeniu w marcu. Globalne, jak i lokalne okoliczności jedynie do tego zachęcają.

Najpierw luzowanie polityki zasygnalizował Europejski Bank Centralny, który przez inne banki w Europie jest często traktowany jako wyznacznik. Następnie poznaliśmy dane o cenach konsumentów w Polsce, które wbrew oczekiwaniom rynku nie odbijają. Teraz kolejny ruch zapowiedział szef Narodowego Banku Węgier. Powiedział on, że co prawda stopy nie zostaną już obniżone, ale 2-3 kroki luzowania za pomocą niestandardowych metod (jak na przykład kupowanie aktywów, czy preferencyjne kredyty) powinny zostać wykonane.

Nie sądzimy aby obecna RPP zdecydowała się jeszcze na jakiekolwiek luzowanie (choć obniżka stóp o 25bps byłaby ciekawym ruchem wyprzedzającym), ale oczekiwania co do przyszłej RPP będą rosnąć. Partia Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie ukrywała, że chce wzorować się na węgierskich rozwiązaniach (gdzie również Victor Orban miał decydujący wpływ na kształt władz banku centralnego). Tym samym to sygnały z nowego obozu władzy będą dla złotego dużo ważniejsze niż dzisiejsza decyzja i konferencja M.Belki.


Globalne rynki żyją jednak czym innym. Numerem jeden są dane z amerykańskiego rynku pracy. Na ostatnim posiedzeniu Fed wskazał, że celuje z podwyżką w grudniowy termin. To miałoby oznaczać, że po słabym raporcie o zatrudnieniu za wrzesień, październikowe dane miałyby być lepsze. Te dane poznamy w piątek, ale dziś raporty ADP (14:15) oraz ISM usług (16:00) dostarczą nam istotnych wskazówek odnośnie tego, czego można będzie w piątek oczekiwać. Na przeciwnych biegunach znajdują się dziś funt oraz kiwi. W Wielkiej Brytanii po dobrym raporcie PMI dla przemysłu, również PMI dla usług okazał się mocny, zwiększając oczekiwania na szybszą podwyżkę stóp (decyzja Banku Anglii i kwartalny raport o inflacji już jutro). Z kolei w Nowej Zelandii poznaliśmy dane o zatrudnieniu za trzeci kwartał i były one po prostu tragiczne (zatrudnienie spadło o 0,4% q/q), co w połączeniu z ponownie spadającymi cenami mleka oraz mocną ostatnio walutą niemal przesądza o obniżce stóp na grudniowym posiedzeniu. Na rynku złotego jest na razie względnie spokojnie. Euro kosztuje nieco ponad 4.24 złotego, dolar wart jest 3,88 złotego, frank 3,92 złotego, zaś funt to koszt prawie 5,99 złotego.  

 

 

Autor:

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych