Duży spadek kursu dolara po małej plotce

2015-06-08

Ubiegły tydzień obfitował w wiele emocji i zwrotów na rynku. Piątkowe dane z rynku pracy USA spowodowały, że dolar zakończył tydzień na minimalnym plusie, mimo wcześniejszych strat. Dane były na tyle dobre, że szansę na podwyżkę  stóp procentowych we wrześniu ponownie mocno urosły.


Nie mniej ciekawie zaczyna się obecny tydzień, o poranku głównie za sprawą wyników tureckich wyborów. Kończy się trzynastoletnia era niepodzielnego panowania partii AKP, na czele z obecnym prezydentem Erdoganem. AKP oczywiście wygrała wybory, tyle że nie będzie mogła samodzielnie rządzić i potrzebuje koalicjanta do zmiany konstytucji. Prezydent Erdogan chciał skupić wokół siebie jeszcze więcej władzy, a teraz nie będzie to tak proste.

Z jednej strony decyzja tureckich wyborców oznacza, że Erdogan będzie miał mniej argumentów aby ograniczać niezależność tamtejszego banku centralnego, z drugiej strony potwierdza się pewna prawidłowość rynkowa – najgorsza jest nieprzewidywalność. Rynek po prostu nie wie czego się spodziewać i od razu przystąpił do wyprzedaży liry i tureckich akcji. Kurs USDTRY osiągnął nowe historyczne maksimum na poziomie 2,81; ale obecnie spadł poniżej poziomu 2,77. CBRT zdecydował się w międzyczasie na cięcie stóp procentowych.

Stopa depozytowa dla dolara została obniżona z 4% do 3,5%; zaś stopa dla euro z poziomu 2,0% do 1,5%. Bardzo silna wyprzedaż dotknęła także indeks XU100, który obecnie traci 5,6% i to mimo odrobienia sporej części wcześniejszych spadków.
 

 

A co z dolarem?

Drugim ciekawym wydarzeniem poranka była skokowa wyprzedaż dolara a wszystko za sprawą prezydenta Obamy, choć nie do końca… Bloomberg cytował "anonimowego francuskiego oficjela", który stwierdził, iż Obama powiedział, że mocny dolar jest problemem dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Taka niepotwierdzona plotka wystarczyła do wzrostu kursu EURUSD o niemal 100 pipsów. Takie wydarzenia pokazują jaka nerwowość panuje na rynku.
 


Europejskie parkiety

Dosyć płaski start obserwujemy na europejskich parkietach i wyjątkiem nie jest także GPW. WIG20 traci obecnie 0,02%; natomiast zbiorczy indeks WIG znajduje się 0,2% na plusie. Solidnie wygląda także polska waluta, która umacnia się względem dolara, funta i franka, a traci jedynie względem kursu euro. Kursy głównych par ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,7280; EURPLN 4,16; CHFPLN 3,9715; GBPPLN 5,7028.      

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych