Duża deprecjacja amerykańskiego dolara

2015-07-23

Do najbardziej zaskakujących wydarzeń czwartkowego poranka należy mocna deprecjacja amerykańskiego dolara w stosunku do wszystkich walut G10 o poranku. Nie pomogły wyższa od rynkowego konsensusu sprzedaż domów na rynku wtórnym, ani rosnące stawki kontraktów FRA nominowanych w dolarze.


Wygląda na to, że duża część uczestników rynku już w pełni wycenia podwyżki stóp procentowych w USA (już pomijając w jakim tempie i jakiej skali) i gra pod osłabienie dolara. Najbardziej zaskakującym przypadkiem w tej sprawie jest kurs euro, które od dłuższego czasu było postrzegane jako skazane na wieczną deprecjację z powodu niskich stóp procentowych i QE prowadzonego przez EBC, a biznesowe media przy 1,05 na parze EUR USD zaczęły wieścić szybkie osiągnięcie parytetu amerykańskiej i europejskiej waluty. Teraz kursowi tej pary ciężko przebić wsparcie na poziomie 1,08, a podaż nie jest na tyle silna by sprowadzić kwotowania niżej.
 

Dzisiaj dla rynku ważne będą jeszcze dane o kanadyjskiej sprzedaży detalicznej oraz tempo aprecjacji NZD. Ta dana będzie ważna, gdyż spadające ceny ropy naftowej mocno ciążą kanadyjskiemu dolarowi, który już znajduje się ponad poziomem 1,30 na parze USD CAD.W przypadku kiwi jego zaskakujące tempo aprecjacji po ścięciu stóp procentowych przez RBNZ, to także realizacji długich pozycji w dolarze i kontynuacja impulsu deprecjacyjnego na dolarze.

 

 

Autor:

Paweł Ropiak

X-Trade Brokers S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych