Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Drożejący dolar i publikacje makro wydarzeniami dnia

2015-03-04

Rynek oczekuje na decyzję RPP w sprawie ewentualnego obniżenia stóp procentowych. Na szerokim rynku duże znaczenie będą mieć publikacje makro. Złoty nieznacznie waha się, ale nadal utrzymuje stabilny poziom. Niepokojący jest drożejący dolar, w ciągu kilku ostatnich dni kurs dolara wzrasta średnio o pół grosza dziennie.

 

Wydarzenia dnia

Wahania naszej waluty wciąż są niewielkie i możemy mówić o stabilizacji.  Dzisiejsze popołudnie obfituje w wydarzenia makro. Pod koniec dnia okaże się na ile były to silne impulsy. Główne wydarzeni dnia na naszym rynku to publikacja decyzji RPP a potem jej uzasadnienie. Poznamy też prognozę PKB i inflacji.

 

Dzisiejsze kursy walut

Przed godziną 8.00 kurs EUR/PLN wahał się na poziomie 4,1662 zł -4,1647 zł. Kurs dolara osiągnął dziś 3,7311 zł, jest to już piąty dzień z kolei, gdy obserwujemy wzrost wyceny dolara. Nieznacznie podrożał też frank szwajcarski, dziś kosztował 3,8736 zł podczas gdy wczoraj frank wyceniony był na 3,8710 zł.

 

Prgnozy dotyczące stóp procentowych

Większość analityków podziela opinię, że Rada podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych. Zdanie to zdają się podzielać inwestorzy. Długofalowa prognoza mówi o jednej obniżce w tym roku, sprowadzającej stopę do poziomu 1,75 proc. W 2016 r. będziemy natomiast obserwowali wzrost stóp procentowych w odpowiedzi na inflację i wzrost gospodarczy.

 

Inne scenariusze będą zaskoczeniem

Dzisiejsze kursy walut są już ustawione pod decyzję rady o obniżce stóp procentowych, inny scenariusz wydarzeń byłby dużym zaskoczeniem dla uczestników rynku. Część analityków uważa, że obniżka stóp jest mocno opóźniona. W tym miesiącu decyzję o cięciu stóp można jeszcze dobrze uzasadnić, marzec wydaje się być ostatnim terminem, gdy takie posunięcie będzie racjonalne.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc