Drożeją funt i frank

2016-04-18

Po południu zaczęły drożeć waluty powiązane ze złotym na parach. Fiasko szczytu w Doha zaczyna wpływać na pogorszenie nastrojów, co zawsze odbija się negatywnie na kondycji złotego. Tym razem osłabienie naszej waluty zaczęło być widoczne w godzinach popołudniowych, jutrzejszy dzień złoty zacznie ze znacznie słabszej pozycji.

 

W Doha bez rewelacji

Sprzeczne stanowiska krajów zrzeszonych w OPEC i Rosji nie pozwoliły na wypracowanie stosownych rozwiązań, które mogłyby unormować sytuację na rynku surowców. Chwilowe odbicie na rynku ropy jest już za nami. Rozpoczynający się tydzień oznacza zatem ponownie niższe ceny ropy i gorsze nastroje. Inwestorzy wyczuwają zagrożenie, tracą waluty surowcowe i waluty rynków wschodzących. Na pogorszeniu sentymentu tracić zaczyna także złoty. Inwestorzy kierują się w stronę stabilnych aktywów, wybierając franka szwajcarskiego Tym razem zyskuje także funt. Chwilowo w cień odszedł Brexit, wzrósł kurs funta.

 

Co zrobi EBC

Inwestorzy obserwować będą posiedzenie EBC. Naszym zdaniem obecnie nie ma on wielkiego pola do manewru. Większe ruchy ze strony banku miały w ostatnim czasie miejsce aż dwa razy, w grudniu i w marcu. Pole do manewru na razie zostało wyczerpane. Tradycyjnie wraz ze zmianami polityki ECB uwagę zwracać należało na posunięcia SNB. Dziś euro jest wysoko, co z pewnością niepokoi decydentów, kurs euro wynosi 4,32 zł, kurs franka także rośnie, osiągając poziom 3,96 zł. Odbicie na funcie jest widoczne od kilku notowań, funt kosztuje 5,45 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych