Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Na szerokim rynku dominacja dolara

2016-07-17

Europa wciąż nie może otrząsnąć się z następujących już cyklicznie kryzysowych sytuacji. Najpierw był to Brexit, a teraz zamachy. Niedawne brytyjskie referendum nadwątliło siły euro na parze z dolarem. Obecnie inwestorzy starają się ograniczać ryzyko i mimo niezbyt jastrzębich sygnałów ze strony FED ponownie kierują się ku dolarowi.

 

Na głównej parze dominacja dolara

Ostatni tydzień czerwca zapoczątkował dominację dolara na głównej parze walutowej. Poznaliśmy wtedy wyniki brytyjskiego referendum, a na parze EUR/USD zejście z okolic 1,13 do 1,09. Stracił zatem nie tylko funt i waluty rynków wschodzących, ale też euro, choć nie w relacji do polskiego złotego. W przeciągu następnych trzech tygodni euro próbowało odrabiać straty do dolara, ale trudno mówić o skuteczności tych działań, skoro na głównej parze nie było wyjścia poza 1,10-1,1180. Na euro konsolidacja. Inwestorzy nadal chętniej wybierają dolara. Wyjątek stanowiła końcówka tego tygodnia, gdy okazało się, że BoE nie zmienił stóp procentowych. Euro, podobnie jak funt, złapało wtedy chwilowy oddech.

 

Złoty słaby

Złoty na niezbyt dobrych pozycjach w zestawieniu z głównymi walutami. Co prawda w przypadku dolara kurs utrzymuje się nadal poniżej 4 PLN, a jeszcze niedawno obserwowaliśmy notowania rzędu 4,03 zł, ale tendencja, obrazowana krzywą techniczną, jest cały czas wzrostowa. Należy zatem liczyć się ze wzrostem kursu dolara. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o euro. Obecnie kurs euro wynosi 4,42 zł, kurs franka szwajcarskiego 4,07 zł a kurs funta spadł do poziomu 5,29 zł. Po czwartkowym umocnieniu funt kosztował już 5,31 zł, ale powrócił w niższe rejony.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc