Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar zyskuje na potęgę

2015-03-11

Do umacniającego dolara można się było przyzwyczaić w ostatnich miesiącach, natomiast obecnie jego siła powoduje, że notowania niektórych par walutowych znajdują się na bardzo dawno nieobserwowanych poziomach. Co więcej spadki na głównej parze walutowej EUR USD pogłębiają się ze względu na trzeci dzień trwania skupu obligacji przez EBC oraz inne banki centralne strefy.

 

Efekt skupu aktywów w strefie euro widać bardzo dobrze, po zachowaniu się rentowności niemieckich obligacji. Jeszcze w piątek, czyli przed rozpoczęciem fizycznego skupu, rentowność niemieckich 30-latek znajdowała się na poziomie 0,986% obecnie jest to już 0,695%. Natomiast 10-latki spadły z 0,393 do 0,208%. Natomiast EBC będzie skupować krótką krzywą zapewne do rentowności -0,2% (taki poziom mają wszystkie papiery Niemiec do 4 lat).

 

Z kolei w USA wciąż obserwujemy apetyt na bardzo szybkie tempo podwyżek stóp procentowych, co powoduje, że kurs pary EUR USD znajduje się już blisko poziomu 1,05 (tydzień rozpoczął się od poziomu 1,0850) i rynek ten jest najniżej od marca 2003 roku. Taka dynamika spadków EUR USD powoduje gwałtowny wzrost ceny dolara do złotówki (silna ujemna korelacja). W rezultacie dziś za dolara trzeba było zapłacić nawet 3,92 złotego (najwyższy poziom od maja 2004 roku).

 

Umacniający się na szerokim rynku walutowym dolar doprowadził także do wyznaczenia nowych lokalnych minimów na parze GBP USD, gdzie rynek zszedł już poniżej 1,49 i znajduje się na poziomach z lipca 2013. Z kolei względem dolara australijskiego USD jest najmocniejszy od maja 2009.

 

Program skupu aktywów w strefie powoduje także windowanie cen akcji na Starym Kontynencie. Tu akurat schemat powtarza się z QE z USA oraz luzowania w Japonii. Dziś indeks DAX rośnie o 2,66% i znajduje się powyżej poziomu 11800 pkt. Euro stoxx 50 pnie się w górę o 2,31%, a CAC40 zwyżkuje o 2,37%.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc