Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar zdominował szeroki rynek, złoty umocnił się do euro

2015-03-06

Uwagę rynku skupia drożejący dolar. Na głównej parze EUR/USD spadki nie notowane od 11 lat. Dolar jest najmocniejszą walutą na szerokim rynku, choć część analityków twierdzi, że tak duże wzrosty nie mają uzasadnienia. W najbliższym czasie nie zanosi się jednak na odwrócenie trendu wzrostowego.

 

Zwyżkujący dolar bez zagrożeń

Kolejny miesiąc z rzędu indeks dolara zwyżkuje, wydaje się, ze brak jest dostatecznie silnych impulsów o negatywnym wydźwięku, by ten trend odwrócić, albo przynajmniej zahamować. Złe wskaźniki FED o zasięgu regionalnym to za mało. Punktem oporu na parze EUR/USD w najbliższym czasie będzie poziom 1,1.

 

Złoty mocniejszy do euro

Nasza waluta wykorzystała osłabienie euro na szerokim rynku. Złoty umocnił się wobec wspólnej waluty dzięki spadkowi notowań euro po wystąpieniu prezesa EBC. Draghi zapowiedział, że już 9 marca nastąpi rozpoczęcie skupu aktywów, miesięcznie aż o wartości 60 mld euro.

 

Próba stabilizacji złotego

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem do dolara i wzrostem wobec euro. Dziś obserwujemy próbę stabilizacji na nowym poziomie. Kredytobiorców ucieszy zwłaszcza tańszy o kilka groszy frank szwajcarski. Kurs franka wynosił dziś z rana 3,8564 PLN. Dolar kosztuje już 3,7551 PLN, a euro tylko 4,1400 PLN. Cena funta waha się w okolicy 5,71-5,72 PLN.

 

Złotemu pomógł program QE

Data rozpoczęcia programu QE jest sygnałem dla inwestorów, by poszukiwać aktywów o wyższym oprocentowaniu (seek for yields). Złotemu pomogły także prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji HICP. Niestety mocny dolar powoduje, że na parze USD/PLN mamy do czynienia z maksimami nie notowanymi od przeszło dwóch miesięcy.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc