Dolar zaczął mocno zyskiwać po publikacji danych

2015-10-15

Poznaliśmy dzisiaj odczyt inflacji konsumenckiej w Stanach. Odczyty, mimo słabych wczorajszych danych o inflacji PPI, okazały się lepsze od prognoz. Również tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych okazały się lepsze. Słabszego od prognoz indeksu NY Empire State nikt nie zauważył. Dolar zaczął mocno zyskiwać po publikacji danych.Wczorajsze słabe dane nt. inflacji producenckiej nie potwierdziły się w publikacji dzisiejszej inflacji CPI. Inflacja konsumencka wyniosła -0,2% m/m, identycznie jak prognozy, ale już wskaźnik rok do roku wyniósł 0,0%; przy prognozie -0,1%. Również inflacja bazowa zaskoczyła na plus, zarówno m/m, jak i r/r. Dzisiaj także poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane okazały się lepsze od rynkowego konsensusu. Wczorajszy cały wzrostowy dzień na parze EUR/USD został w kilkadziesiąt minut skorygowany. Kurs spadł poniżej 1,14; a jeszcze dzisiaj rano znajdował się w okolicach 1,15.  Obecnie jednak znajduje się w okolicach silnego wsparcia, które z pewnością nie będzie łatwo przebić.
 

Główna para walutowa nie tylko reagowała na dane ze Stanów. Ewald Nowotny, przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego, wskazuje, że inflacja w strefie euro jest wciąż zbyt niska, co wymaga dalszych działań. Oznacza to zwiększenie programu skupu obligacji, który został wdrożony przez EBC w marcu br. Słowa te oczywiście osłabiły euro, co można łączyć z ostatnimi sporymi wzrostami wspólnej waluty. EBC nigdy nie ukrywał, że słabe euro jest im na rękę i trudno się temu dziwić.


Kolejny dzień traci ropa naftowa. Odmiana WTI obecnie znajduje się w okolicach 46 USD za baryłkę. Przypomnijmy, że jeszcze w piątek było to ponad 50 USD. Wczoraj mocno zaskoczyły dane dotyczące zmiany zapasów paliw wg API. Według instytutu zapasy wzrosły o 9,3 mln baryłek, gdzie tydzień temu był odnotowany spadek o 1,2 mln baryłek. Dzisiaj o 17 poznamy dane rządowe. Prognoza mówi o wzroście o 2,2 mln baryłek, gdyby wczorajsze odczyty potwierdziły się możemy obserwować mocne ruchy na cenach tego surowca. Mimo chwilowego odreagowanie wciąż fundamenty wskazują na spadek cen. Oczywiście jest wiele czynników, które mogą odwrócić ten trend, chociażby konflikt w Syrii, który może objąć również inne kraje, po tym jak włączyła się w niego Rosja.


Wzrostową sesją, jak do tej pory, może pochwalić się Frankfurt. Jej główny indeks DAX 30 urósł prawie 1,4% i obecnie znajduje się ponad okrągłym poziomem 10 000 pkt. Wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie do końca sesji. Zielono również na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG 20 rośnie około 0,7%. Na dzisiejszą sesje nie miało wpływu, jak to złośliwi twierdzą, IPO Centralnego Biura Korupcyjnego, które wczoraj odwiedziło prezesa giełdy. CBA chciało zabezpieczyć iPada, z którego prezes korzystał pracując jeszcze w Ministerstwie Skarbu Państwa, a sprawa dotyczy prywatyzacji spółki Ciech.

W związku z wczorajszym szumem nasuwa się od razu pytanie, czy wczorajsze wyprowadzenie prezesa GPW przez funkcjonariuszy CBA nie ma nic wspólnego z wyborami parlamentarnymi, które odbędą się już za dwa tygodnie. Z pewnością można było załatwić tę sprawę bardziej dyskretnie. Na szczęście nie wpłynęło to bardzo na notowania na giełdzie. Wczorajsze spadki na akcjach spółki Ciech, dzisiaj zostały całkowicie odrobione.

 

 

Autor:

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Analityk Rynku Kapitałowego

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych