Podwyżka dolara

2015-05-19

Dolar wraca do łask inwestorów po ostatniej korekcie, a rynek ponownie wierzy w szybsze podwyżki za oceanem po dzisiejszej publikacji danych z rynku nieruchomości.


Koszyk dolara mierzony indeksem publikowanym przez agencję Bloomberg zyskuje dziś ponad 1%, a siłę amerykańskiej waluty widać na całym rynku. I tak euro traci do USD aż 1,43%, a wyprzedaż wspólnej waluty jest potęgowana dodatkowo przez słowa członka EBC, który stwierdził, że Europejski Bank Centralny zwiększy skalę miesięcznych zakupów (w porównaniu do obecnej) w ramach programu luzowania ilościowego ze względu na oczekiwany spadek płynności podczas sezonu wakacyjnego. Tym samym EBC zwiększy swój udział w rynku i może sprowadzić rynkowe stopy procentowe w euro na jeszcze niższe poziomy. Z tego też względu inwestorzy mogą już dziś wyprzedawać wspólną walutę. Taka informacja z kolei powoduje dobre nastroje na europejskich parkietach. Eurostoxx 50 rośnie o +1,61%, CAC40 o +1,57%, a DAX o +1,47%. Niższe rynkowe stopy procentowe to z reguły dobry sygnał dla giełdowych byków.

Wracając jednak do dolara warto zaważyć wzrost oczekiwań odnośnie wzrostu poziomu rynkowych stóp procentowych w najbliższym terminie. Wpływ na te oczekiwania miały także publikowane dziś dane z rynku nieruchomości USA. W kwietniu ilość rozpoczętych budów domów wzrosła o 20,2% m/m przy konsensusie równym 9,6%. Z kolei ilość wydanych pozwoleń na budowę domów zwiększyła się w kwietniu o 10,1% m/m przy oczekiwaniach na poziomie 2,1%. Silny rynek nieruchomości może spowodować, że FED będzie bardziej jastrzębi w swoich decyzjach i wkrótce rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych – uważają analitycy.

Nasza rodzima waluta również traci dziś względem dolara ponad -1%, a kurs USDPLN wspina się do poziomu 3,64. Złoty traci także do funta oraz franka kolejno -0,31% oraz -0,27% (5,65, 3,89). Z kolei w relacji do słabego dziś euro nasza waluta zyskuje +0,26% (4,06).

Jutro poznamy publikacje dotyczące produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz wyniki sprzedaży detalicznej z Polski, a wydarzeniem dnia może stać się odczyt protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku z USA.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych