src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dolar w odwrocie, Euro umacnia się

2015-12-01

Nowozelandzką walutę dodatkowo wpiera pozytywny wynik aukcji produktów mlecznych. Cały indeks Global Diary Trade wzrósł dziś o 3,6% i był to pierwszy wzrost od drugiej połowy października. Najwięcej w całym indeksie zwyżkowały ceny mleka w proszku, bo aż o 5,3%. Po osiągnięciu 7-miesięcznych minimów na parze EURUSD podczas wczorajszej sesji dziś notowania zawracają, a euro umacnia się o +0,5%.

 

 

Mówi się o tym, że podwyżka stóp procentowych w grudniu jest już w cenach, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia na podstawie FED Funds Futures wynosi aktualnie 74%. Oddech łapie także złoty, a para USDPLN zniżkuje do poziomu 4,02. Nasza waluta umacnia się również względem franka o +0,43% do 3,91 oraz względem funta do 6,06. Złoty nieznacznie traci względem euro o -0,14%, a kurs znajduje się na poziomie 4,27. Patrząc na rynek kontraktów FRA dla EUR widzimy coraz większe dyskonto dalszego luzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Również takie same wnioski można wyciągnąć przez obserwację krótkoterminowych rentowności obligacji Niemiec, które spadają do najniższego poziomu w historii. Obecnie oprocentowanie niemieckich 2-latek wynosi -0,428%. Tym samym większość działań EBC, jak np. cięcie stopy depozytowej o -0,1%, czy rozszerzenie QE o 10 mld miesięcznie może być – zdaniem komentatorów – już w cenach.

 

rynek walutowy Z opublikowanych dziś danych makroekonomicznych warto wspomnieć odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA, który spadł do najniższego poziomu od lipca 2009 roku, osiągając wartość 48,6 pkt. (konsensus zakładał publikację równą 50,5 pkt.). W jego strukturze najniższą wartość zanotował subindeks dotyczący cen (35,5 pkt.). Z kolei subindeks dotyczący zatrudnienia wyniósł 51,3 pkt. Warto zwrócić uwagę na sezonowość tego indeksu i na to, że w listopadzie w ostatnich 10 latach spadał aż 8 razy. Z najciekawszym danych, które dopiero poznamy, warto zwrócić uwagę na PKB Australii, inflację HICP ze strefy euro, raport ADP z USA wraz z wystąpieniem Janet Yellen oraz decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych