Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar traci przez dane makro

2016-08-13

Słabsze dane makro z USA przyczyną osłabienia dolara. Amerykańska waluta traci na parach. Sprzedaż detaliczna bez zmian, inflacja PPI spadła, mimo spodziewanego wzrostu. Złoty zdołał lekko umocnić się do dolara, mimo nienajlepszych odczytów PKB. Na pozostałych parach stabilnie. Funt już znacznie poniżej 5 PLN.

 

Słabsze dane

Publikacja danych makro tym razem dolarowi zaszkodziła. Okazało się, że inflacja producencka PPI spadła miesiąc do miesiąca, choć oczekiwano już niewielkiego wzrostu. Sprzedaż detalicznie także zaskoczyła negatywnie, gdyż utrzymała się na niezmienionym poziomie, podczas gdy prognozowano wzrost jej wartości. Dolar zareagował spadkami na parach. Także złoty zdołał umocnić się do amerykańskiej waluty. Dzisiejszy kurs wynosi 3,84 zł. Na głównej parze dominacja euro, które umocniło się do dolara o 0,6 proc. Dolar utrzymuje silniejszą pozycję jedynie na zestawieniu z funtem, cały czas rekordowo słabym. Na parze GBP/PLN poziom 5 zł dawno za nami. Obecnie kurs funta wynosi zaledwie 4,96 zł.

 

Złoty stabilny

Dane makro z Polski również były słabsze niż oczekiwano. Chodzi o odczyt PKB za II kwartał. Niestety rok do roku PKB wypadł poniżej prognoz aż o 3,3 proc. Jest to dosyć poważna dysproporcja. Deflacja nie zaskoczyła i zarówno rok do roku jak i miesiąc do miesiąca przedstawia się zgodnie z przewidywaniami. Złoty mimo wszystko w dobrej kondycji. Na parze z funtem szterlingiem 2-letnie minima z okolic 4,94 zł. Na euro konsolidacja. Dobry kurs franka, dolar zaliczył spadki po publikacji danych makro.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc