Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar traci na początku tygodnia

2015-07-27

Piątkowe spadki na giełdach oraz rynku obligacji przyczyniły się do dzisiejszego osłabienia kursu dolara, przed nami jednak wciąż posiedzenie Rezerwy Federalnej w środę, które będzie kluczowe dla trendu na EUR USD w najbliższym czasie. Wiele dzieje się również na walutach surowcowych, znajdujących się pod presją od dłuższego czasu.


Główna para walutowa wzrasta już o 0.8%, z bardzo dużym momentum przebijając poziom 1.10, niewykluczona jest próba ataku na 1.11. USD traci również wobec JPY. Pytanie czy jest to tylko krótkoterminowa techniczna korekta, czy początek zmian. Wszystko rozstrzygnie się w środę, należy jednak zakładać, że posiedzenie wesprze dolara, który od połowy czerwca umacniał się silnie wobec walut G10 z powodu greckiej zawieruchy.  Jeśli podczas posiedzenia FED podtrzymana zostanie retoryka pozwalająca zakładać pierwszy termin podwyżek stóp już we wrześniu, możemy obserwować powrót do mocniejszego USD.


Dolar australijski znajduje się blisko sześcioletnich dołków wobec dolara amerykańskiego. AUD znajduje się pod presją z powodu gwałtownych spadków cen surowców oraz kłopotów w Chinach, w tym krachu giełdowego którego kolejną odsłonę oglądaliśmy dzisiaj. Shanghai Composite tracił nawet 8.00%.

Odrobinę lepiej wypada dolar nowozelandzki, wspierany przez mniej gołębie od oczekiwań stanowisko Banku Rezerw Nowej Zelandii. RBNZ tym razem usunął zdanie o przewartościowanym poziomie NZD, jednak dalsze osłabienie się waluty sprzyjałoby realizacji założeń polityki monetarnej. Utrzymujące się spadki na ropie powinny przełożyć się na osłabienie CAD i NOK jednak przez ogólne osłabienie dolara, USDNOK oraz USDCAD również notują spadki.

Przechodząc na krajowe podwórko, silne wzrosty na EURUSD przekładają się również na wzrost kursu euro, jednak o wiele mniej dynamiczny, gdyż notowania euro wzrasta jedynie o 0.2% do 4.15. Analogicznie spadek USD przekłada się na spadki na USDPLN, na tej parze walutowej widzimy spadek o 0.8%, znajdujemy się poniżej 3.75. CHF PLN nieznacznie w górę do 3.923, GBP PLN podobnie jak USD PLN traci 0.76% i kosztuje 5.81.


 

 

Autor:

Adam Puchalski, Dział Analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc