Dolar traci, złoty umocnił się kolejny raz

2015-04-30

Złoty kolejny raz umocnił się w większości zestawień, a dolar zanotował spadki na szerokim rynku. Ze Stanów ponownie napłynęły złe dane makro, co przełożyło się na kondycję dolara. Słaby odczyt PKB i złe nastroje wokół dolara według FOMC nie przekreślają jednak możliwości podwyżki stóp w najbliższych miesiącach.

 

W USA podwyżki stóp nadal możliwe

Dolar notuje kolejne spadki. Okazało się, że PKB za pierwszy kwartał wynosi tylko 0,2 proc. Inwestorzy zareagowali i na szerokim rynku dolar stracił, gdyż perspektywa podwyżek stóp w kontekście wyników gospodarczych, została oddalona. Nie pomogły nawet zapewnienia FOMC, że taki ruch jest wciąż realny.

 

Co z dolarem?

W parze na złotym notujemy obecnie  trzymiesięczne minima, kurs dolara wynosi już tylko 3,59 zł. Z technicznego punku widzenia rano miał miejsce test wsparcia na 3,6525 PLN. Kolejnym krokiem, jeśli dojdzie do wybicia, będzie test okolic 3,5880 PLN. Trudno wyrokować, czy jest to obecnie możliwe, na pewno złotemu sprzyja sytuacja na szerokim rynku, gdzie dolar jest słaby. Jednakże niekorzystny wpływ wywiera wypowiedź przedstawicieli FED o możliwości podwyżek. Jeśli do nich dojdzie, złoty nie będzie atrakcyjny dla zagranicznego kapitału.

 

Złoty korzysta z programu QE

Podwyżki stóp procentowych w USA co prawda nie zostały wykluczone, ale na pewno ich perspektywa oddaliła się w czasie, warto zatem skupić uwagę na wydarzeniach z lokalnego "podwórka". W strefie euro trwa program QE, złoty korzysta. Waluty naszego regionu, ze względu na wyższe oprocentowanie są dla inwestorów atrakcyjne, a po zmianach polityki monetarnej niektórych państw koszyka CEE, pozostajemy jednym z liderów.

 

Kursy walut

Na parach ponowne umocnienie złotego. W przypadku CHF/PLN obserwowaliśmy test okolic 3,8367 PLN, euro oscyluje wokół 3,9798 PLN – 4,04 PLN, choć jeszcze  dziś rano prognozy nie wykluczały zejścia do poziomu 3,90 zł. Brytyjski funt kosztuje 5,56 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych