Osłabienie dolara amerykańskiego

2015-03-16

Kolejna publikacja ze Stanów Zjednoczonych i kolejne rozczarowanie – tym razem zawiodły dane o produkcji przemysłowej. W lutym produkcja urosła o 0,1% w skali miesięcznej wobec oczekiwanych 0,2%. Nieco gorszy od oczekiwań był także odczyt indeksu nieruchomości NAHB (53 pkt. wobec oczekiwanych 56 pkt.). Seria rozczarowujących odczytów nie została zatem przerwana, a fakt ten jest bardzo istotny w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami posiedzenia FOMC.

 

Być może jest to zaskakujące, ale w ostatnim okresie gospodarka USA stała się najbardziej rozczarowującą gospodarką świata według indeksu niespodzianek Citi. Biorąc pod uwagę tylko ten fakt, zbliżająca się podwyżka stóp procentowych może być zaskakująca, ale z drugiej strony oczekiwania względem danych ze Stanów Zjednoczonych są wysokie. Seria słabych odczytów zmniejsza oczekiwania inwestorów na usunięcie słowa "patient" z komunikatu FOMC, choć prawdopodobnie taka komunikacja i tak zostanie zmieniona już na najbliższym posiedzeniu. Dlatego wydaje się, że ruchy osłabiające dolara będą raczej krótkotrwałe, jak to miało miejsce w przeciągu ostatnich sesji.

 

Osłabienie amerykańskiej waluty

Poniedziałkowa sesja przynosi osłabienie amerykańskiej waluty, ale indeks dolara nadal utrzymuje się powyżej poziomu 100. Jutro poznamy jeszcze dane z rynku nieruchomości USA i będzie to ostatnia publikacja przed środową decyzją FOMC. Co warte podkreślenia, oprócz samej decyzji w sprawie stóp procentowych, poznamy jeszcze nowe projekcje makroekonomiczne i dodatkowo wysłuchamy konferencji Janet Yellen. Obecne posiedzenie będzie zatem najlepszą okazją do zakomunikowania istotnych zmian w polityce FED.

 

Bardzo dobre nastroje panują od samego rana na rynku giełdowym. Niemiecki DAX ostatecznie pokonuje równy poziom 12 000 pkt. Z technicznego punktu widzenia indeks ten już od dawna nie ma żadnych oporów, dlatego takie miejsca wyznaczają kolejne równe poziomy. Po godzinie 16:00 DAX zyskiwał niemal 1,8%, natomiast zdecydowana większość pozostałych indeksów zachodnioeuropejskich rosła o 0,7%. Solidne plusy w okolicy 1% obserwujemy także w pierwszych godzinach handlu na Wall Street. GPW wypada na tle rynków rozwiniętych nieco gorzej, ale indeks WIG20 i tak zyskuje obecnie około 0,55%.

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych