Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar przybywa z pomocą złotówce

2015-02-25

Podczas wczorajszego wystąpienia szefowa FED przed Kongresem USA odważyła się na usunięcie słów o cierpliwości w obszarze polityki monetarnej decydując się na zapowiedź podwyższenia stóp procentowych dolara "z posiedzenia na posiedzenie". Inwestorzy mieli trudność w interpretacji intencji Yellen, zawiłości wystąpienia doprowadziły popołudniem do umocnienia dolara, by z czasem dokonać korekty waluty.

 

Umocnienie złotego

W wyniku spadku dolara złoty odreagował i umocnił się, jednocześnie popołudniowa sesja przyniosła spadek rentowności polskiego długu. Pozytywne nastroje na rynku walutowym utrzymały się aż do dziś rana. Inwestorów zachęca również opublikowane PMI dla Chin ze wzrostem z 49,7 pkt do 50,1 pkt. W perspektywie wzrostów złotego należy spodziewać się ostudzenia przez decyzje z posiedzenia RPP planowanego na początek marca. Przewiduje się bowiem ciecia stóp procentowych (25-50pb.).

 

Znaczące wystąpienie

Wczorajsze wystąpienie przed Kongresem było na tyle znamienne iż problemy Grecji i obawy inwestorów z greckim kryzysem związane odeszły w cień. Dziś na pierwszym miejscu są prognozy związane z przemówieniem J. Yellen. Póki co z Polski nie ma żadnych publikacji makroekonomicznych, a w planach nie ma istotnych zdarzeń, jakie miałyby również znaczący wpływ na decyzje inwestorów co wczorajsze wydarzenie w Kongresie. Dzisiejszy dzień powieli wczorajsze nastroje, zwłaszcza iż dziś J. Yellen ma wystąpić przed Izbą Reprezentantów ze swoim przemówieniem, które zacementuje spojrzenie na rynek walutowy i politykę monetarną USA.

 

Umocnienie złotego sprawiło, iż kurs pary walutowej EUR/PLN wrócił do 4,15-4,16. w obszarze franka i pary CHF/PLN dostrzega się ewentualność kontynuacji spadków, zaś kurs USD/PLN stabilizuje się w zakresie 3,6525 – 3,7058 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc