Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar powyżej 3,90 ale spodziewana jest korekta

2015-10-29

Na eurodolarze spadki, co pogorszyło sytuację złotego na parze z dolarem. Dziś dolar osiągnął poziom powyżej 3,91 zł. Wczorajsze wystąpienie przedstawicieli FED zostało odebrane jako jastrzębie, choć jak zwykle obfitowało w ogólniki.  Silny dolar wywiera presję na waluty rynków wschodzących, w tym też na złotego.

 

Za nami posiedzenie FED

Po wystąpieniu przedstawicieli FED wzrosła rentowność długoterminowych obligacji USA i doszło do korekty oceny prawdopodobieństwa podwyżek stóp w grudniu. Teraz wynosi ono niemalże 50%.Wypowiedź przedstawicieli FED została odebrana jako jastrzębia. Dolar wyraźnie zyskał na wartości, obserwujemy wysoki kurs dolara.

 

Jastrzębi wydźwięk, ale z zastrzeżeniami

Zastrzeżenia,  które się pojawiły w wypowiedzi członków FED będą w ciągu najbliższych tygodni analizowane i zależnie od impulsów, wskażą na większe szanse podwyżek jeszcze przed końcem roku, bądź ich przesunięcia na 2016 r. Wzrosty na dolarze dotkną najbardziej waluty surowcowe i EM, ale te o silniejszych powiązaniach z dolarem, choć pod presją znajduje się też nasz złoty.

 

Analitycy zapowiadają korektę

Analiza techniczna wykresów, oraz analogie do wcześniejszych okresów pozwalają sądzić, że możliwa jest niebawem korekta na dolarze, ale trudno przewidzieć kiedy. Najczęściej odniesienia wskazują na sytuację  z marca, kiedy to dolar  po osiągnięciu poziomu 3,97 spadł o 44 grosze. Wtedy mieliśmy jednak inny układ sił jeśli chodzi o eurodolara. Wiele zależeć będzie od dzisiejszych danych z USA. Słabe pozwolą na korektę w najbliższym czasie. Jeśli okażą się dobre, trzeba będzie czekać do przyszłego tygodnia.

 

Kursy walut

Złoty wypada słabo w porównaniu do głównych walut. Nawet spadki na eurodolarze nie pomogły mu znacząco w zestawieniu z euro. Dzisiejsze kursy walut kształtują się następująco: 4,2815 za euro, 3,8826 zł za dolara, 3,9459 zł za franka szwajcarskiego i 5,9438 zł wobec funta szterlinga.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc