Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar powrócił do łask

2015-07-17

To był zdecydowanie tydzień dolara, który powrócił do łask inwestorów, którzy zaczęli być niemal pewni tego, że podwyżka stóp procentowych nastąpi w grudniu, a kto wiem, może i nawet we wrześniu.

 

Pewność ta została wzmocniona po wypowiedziach szefowej FED, Janet Yellen, i ma odzwierciedlenie w nastrojach rynkowych oraz przeprowadzonych ankietach, gdzie ekonomiści z ponad 80% prawdopodobieństwem określają możliwość podwyżki jeszcze we wrześniu. Dolarowe byki są w zdecydowany sposób wspierane przez to, co dzieje się na rynku kontraktów na stopę procentową. Tutaj obserwujemy zdecydowany wzrost oczekiwań, chociażby na podstawie kontraktów na 3-miesięczny LIBOR za 3, 6, 9 i 12 miesięcy. Kontrakty te zwyżkują systematycznie od 9 lipca. I tak też rynek za 3 miesiące spodziewa się 3-miesięcznego LIBORu na poziomie 0,44%, za 6 miesięcy 0,61%, za 9 miesięcy 0,81%, a za rok 3-miesięczny LIBOR dla dolara ma się znaleźć na poziomie 1,01%. Obecny poziom to 0,288%.


Tym samym na przestrzeni tygodnia względem amerykańskiej waluty potraciły na wartości niemal wszystkie waluty zaliczane do grona G10. Dolar australijski został przeceniony o -0,87%, japoński jen spadł o -1,03%, korona norweska i szwedzka traciły odpowiednio po -2,03 oraz -2,18%. Frank szwajcarski uległ deprecjacji o -2,19%. Również pod presją był dolar kanadyjski, gdzie tamtejszy bank centralny zdecydował się w mijającym tygodniu obniżyć stopy procentowe do 0,5% z 0,75% (CAD stracił względem USD -2,47%). Wyprzedaży nie oparły się także duńska korona, euro oraz dolar nowozelandzki, tracąc kolejno -2,69%, -2,70% oraz -2,75%.


Jedynie brytyjski funt oparł się dolarowi i zyskuje w tym tygodniu +0,37%, co ma związek z wypowiedziami prezesa Banku Anglii, który zapowiedział szybsze podwyżki stóp procentowych. Przewodniczący Banku Anglii, Mark Carney, podczas wywiadu dla lokalnej agencji informacyjnej Lincolnshire Echo wypowiedział się na temat zacieśniania polityki monetarnej. Według niego scenariusz banku centralnego nie zakłada określonego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, jednak ostatnie dobre dane z rynku pracy, oraz te dotyczące wzrostu gospodarczego powodują, że termin pierwszej podwyżki stóp procentowych jest coraz bliżej.


Złoty traci dziś jedynie względem wspominanego już silnego kursu dolara, który umacnia się o +0,05% do 3,78. Z kolei względem euro, frank i funta nasza rodzima waluta zyskuje odpowiednio +0,22% (4,10), +0,29% (3,93) oraz +0,35% (5,88).

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc