Dolar powoli odrabia straty, ale euforii nie ma

2015-03-31

Dzisiejszy dzień na rynku walutowym przemija przede wszystkim na umocnieniu się amerykańskiej waluty do większości walut wchodzących do grupy G10. Dodatkowo 'zielonego' wspierają pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki.

 

Po ponad tygodniowym osłabieniu, dolar kontynuuje swoje odreagowanie zapoczątkowane pod koniec poprzedniego tygodnia. Dzisiejsze wzrosty wsparte również były pozytywnymi danymi inflacyjnymi oraz w szczególności danymi o dochodach Amerykanów, które wzrosły o 0,4% m/m (konsensus wskazywał na brak 0,3% m/m) oraz na indeks podpisanych umów domów kupna. Wskaźnik ten urósł w lutym w porównaniu do styczniowego odczytu o 3,1%, podczas gdy konsensus wskazywał zaledwie na wzrost na poziomie 0,5% m/m. Kurs dolara zyskuje również w oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy, które mogą zapieczętować rynek byka dla tej waluty. Kolejne dobre dane ponownie mogą wywołać spekulacje na temat możliwej podwyżki w czerwcu tego roku. Aktualnie rynek wycenia pierwszą podwyżkę dopiero we wrześniu, ale w przypadku kolejnego przyrostu zatrudnienia w USA, sytuacja może się zmienić na korzyść wcześniejszej podwyżki. Po tygodniowej przerwie, na rynku ponownie mówi się o parytecie na parze EUR USD, który miałby być osiągnięty nawet w tym roku.

 

Silnie wyprzedawane były dzisiaj waluty silnie skorelowane z cenami surowców. Liderem spadków był dolar australijski, który tracił głównie ze względu na ostatnie spadki w cenach rud żelaza. Dzisiaj ceny rudy spadły jedynie o 0,85%, ale w piątek spadły one ponad 4% osiągając prawie 6-letnie dołki. Dodatkowo tuż po Świętach Wielkanocnych odbędzie się decyzja australijskiego banku centralnego o wysokości stóp procentowych. Aktualnie rynek nie odzwierciedla cięcia podczas zbliżającego się posiedzenia, ale w czerwcu widzi już główną stopę procentową na poziomie 2%, natomiast na koniec roku na poziomie 1,75%.

 

Silnie traciły dzisiaj również waluty związane z ceną ropy naftowej, która traciła dzisiaj wobec zbliżającego się końca negocjacji na linii USA-Iran wobec programu atomowego. Źródła mówią, że porozumienie nie zostało jeszcze osiagnięte ze względu na kilka szczegółów. Porozumienie spowoduje zdjęcie sankcji USA na eksport ropy z Iranu, co może znacząco namieszać na rynku tego surowca. Oczywiście wobec zwiększonej podaży ropy, ceny będą spadać, a zarazem notowania walut związanych z ropą, takich jak dolar kanadyjski, czy norweska korona.

 

Złoty zachowywał się dzisiaj w miarę spokojnie i zyskiwał dzisiaj wobec euro oraz franka. Tracił natomiast do amerykańskiego dolara oraz funta. Po godzinie 19:15 za dolara musieliśmy płacić 3,7753 zł, za euro: 4,0876 zł, za funta: 5,6021 zł oraz za franka: 3,9001 zł.

 

 

Autor:

Michał Stajniak

X-Trade Brokers

Analitykiem Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych