Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar ponownie zyskuje

2016-03-23

Euro traci, dolar zyskuje. Zrozumiała i w gruncie rzeczy zgodna ze schematem reakcja na wczorajsze wydarzenia w Brukseli. Pierwszym odruchem inwestorów było  wycofanie kapitału z Europy  przeniesienie go do USA. Dziś jednak sytuacja jest już nieco spokojniejsza, ale słabo z kolei wypadły indeksy oczekiwań z Niemiec, po południu także odczyt PMI dla przemysłu w USA nie wypadł najlepiej.

 

Złoty stabilny

W ślad za zmianami w układzie sił na szerokim rynku, zmieniają się  również nastroje na rodzimym rynku. Na parach walutowych USD/PLN i EUR/PLN niewielkie zmiany. Kurs euro spada, a kurs dolara nieznacznie rośnie. Zmienność mimo wszystko niewielka, niebawem święta, a więc ruch jest znacznie mniejszy niż zazwyczaj. Impulsem do pogorszenia nastrojów wokół euro był zamach terrorystyczny, a dziś doszły także słabe indeksy oczekiwań z Niemiec. Dolara "przystopował" również niższy od oczekiwań indeks PMI dla przemysłu.

W Polsce niepokój wokół systemu bankowego

W kraju zamieszanie wokół systemu bankowego. Upadają SKOK-i, a w związku z czym rosną składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Komisja Nadzoru Finansowego szuka inwestorów gotowych przejąć upadające kasy. Jeśli wziąć pod uwagę także podatek bankowy, to kondycja sektora bankowego ulegnie pogorszeniu, a to zazwyczaj jest jedną z przyczyn obniżenia ratingu. Na razie sytuacja jest stabilna. Złoty, jak wspomnieliśmy, zyskał  do euro i lekko stracił do dolara, a na pozostałych parach walutowych jest stabilny. Kurs franka utrzymuje się na poziomie około 3,90 zł. Funt traci, dziś kurs spadł już poniżej 5,40, w południe średni kurs funta wynosił 5,38 zł. Euro rynek wycenia na 4,27 zł a amerykańskiego dolara na 3,82 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc