Dolar ponownie zyskuje

2016-03-23

Euro traci, dolar zyskuje. Zrozumiała i w gruncie rzeczy zgodna ze schematem reakcja na wczorajsze wydarzenia w Brukseli. Pierwszym odruchem inwestorów było  wycofanie kapitału z Europy  przeniesienie go do USA. Dziś jednak sytuacja jest już nieco spokojniejsza, ale słabo z kolei wypadły indeksy oczekiwań z Niemiec, po południu także odczyt PMI dla przemysłu w USA nie wypadł najlepiej.

 

Złoty stabilny

W ślad za zmianami w układzie sił na szerokim rynku, zmieniają się  również nastroje na rodzimym rynku. Na parach walutowych USD/PLN i EUR/PLN niewielkie zmiany. Kurs euro spada, a kurs dolara nieznacznie rośnie. Zmienność mimo wszystko niewielka, niebawem święta, a więc ruch jest znacznie mniejszy niż zazwyczaj. Impulsem do pogorszenia nastrojów wokół euro był zamach terrorystyczny, a dziś doszły także słabe indeksy oczekiwań z Niemiec. Dolara "przystopował" również niższy od oczekiwań indeks PMI dla przemysłu.

W Polsce niepokój wokół systemu bankowego

W kraju zamieszanie wokół systemu bankowego. Upadają SKOK-i, a w związku z czym rosną składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Komisja Nadzoru Finansowego szuka inwestorów gotowych przejąć upadające kasy. Jeśli wziąć pod uwagę także podatek bankowy, to kondycja sektora bankowego ulegnie pogorszeniu, a to zazwyczaj jest jedną z przyczyn obniżenia ratingu. Na razie sytuacja jest stabilna. Złoty, jak wspomnieliśmy, zyskał  do euro i lekko stracił do dolara, a na pozostałych parach walutowych jest stabilny. Kurs franka utrzymuje się na poziomie około 3,90 zł. Funt traci, dziś kurs spadł już poniżej 5,40, w południe średni kurs funta wynosił 5,38 zł. Euro rynek wycenia na 4,27 zł a amerykańskiego dolara na 3,82 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych