Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar osłabia złotego

2015-03-11

Dolar kolejny dzień zaczął od zwyżek. Eurodolar osiągnął minima nie notowane od 12 lat. Niestety tak silna amerykańska waluta szkodzi złotemu. Na fali presji na rynki wschodzące złoty stracił też do euro. Wzrost na parze EUR/PLN był znaczący, wyniósł aż 4 grosze. Złoty jest zatem wyraźnie słabszy.

 

Dolar wywiera presję na złotego

Dolar osłabia złotegoMocny dolar na szerokim rynku wywiera presję na waluty naszego koszka. Złoty odczuwa dosyć silnie nacisk ze strony dolara, obserwujemy ruch ku szczytom z 2009 r. Korektę odnotowano także na parze EUR/PLN. Euro droższe jest aż o 4 grosze, kurs euro wyraźnie wzrósł. Waluty naszego koszyka są w trudnej sytuacji. Poranna wycena złotego - nasza waluta w związku z presją ze strony umacniającego się dolara osłabiła się. Poranny kurs euro wynosił 4,1617 PLN. Wobec dolara złoty wyceniony został na 3,8884 PLN, a wobec franka na 3,8955 PLN. Niestety kurs franka jest wyższy niż we wczorajszych zestawieniach. Warto sprawdzić cenę tej waluty w serwisach internetowych, np. na stronie kantor.pl.

 

Czy silny dolar jest powodem do zmartwienia?

Z perspektywy  rynków emerning markets sytuacja na szerokim rynku jest już na pewno niepokojąca. Prawdopodobnie wpływ Europejskiego Banku Centralnego i programu skupu aktywów (QE) nie będzie w stanie zrównoważyć negatywnych skutków rosnącego w siłę dolara. Zwyżka amerykańskiej waluty jest zbyt dynamiczna.

 

Kiedy korekta dolara

Złoty osłabił się ze względu na dynamikę wzrostu dolara. Wszystko wskazuje na to, że para USD/PLN zmierza do wartości szczytowych z 2009 roku. Wtedy dolar kosztował 3,9080 PLN. Byłby to dobry punkt oporu dla złotego i baza do korekty, niestety istnieją obawy, czy złoty zdoła wyhamować spadki. Wzrost dolara w zestawieniu ze złotym wynika bowiem z sytuacji na eurodolarze.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc