Dolar odrobił straty

2015-10-16

Dolar zdołał odrobić straty. Pomogły mu dobre dane z rynku pracy. W konsekwencji na szerokim rynku nastąpił odwrót od walut EM. Na złotym trwa presja podażowa, naszej walucie nie pomogły dane makro. Niestety złoty jest słabszy na zestawieniu z kluczowy walutami, w tym także z frankiem.

 

Spadki na złotym

Złoty jest wyraźnie słabszy, dzisiejsze notowania: 4,2314 PLN za euro, 3,7140 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9007 PLN za franka szwajcarskiego i5,7473 PLN za funta szterlinga. Na szerokim rynku impuls do wyższego kwotowania dolara, co z kolei negatywnie wpływa na waluty rynków wschodzących.

 

Zaskoczenie na szerokim rynku

Tak gwałtowny skok kwotowań dolara dla wielu uczestników rynku jest zaskakujący. Amerykańskiej walucie pomogły dane dotyczące rynku pracy oraz inflacji. Drożejący dolar zaszkodził złotemu. Wyczuwalna jest presja podażowa na waluty naszego regionu i cały koszyk EM.

 

Dane z kraju

Krajowe dane makro nie są wsparciem dla złotego. Okazało się, że odczyt inflacyjny za wrzesień zgodny jest z prognozami i na razie nie jest możliwe chociażby zmniejszenie deflacji. Utrzymuje się ona na dotychczasowym poziomie, do czego przyczyniły się, min. spadki cen paliw. Pierwotne założenia, odnośnie dodatniego indeksu CPI, jeszcze w tym roku, stają się coraz mniej prawdopodobne.

 

Sytuacja na rynku

Uwaga inwestorów ponownie skupia się na FED i terminie podwyżek stóp. Interesujące są też prognozy odnośnie zwiększenia programu QE. Dziś poznamy krajowe odczyty z rynku pracy, ale one nie będą się zbytnio liczyć jako impulsy zwiększające zainteresowanie złotym. Po południu odczyty ze strefy euro i co najważniejsze, dalsze dane z USA, które ponownie mogą wpłynąć na kurs dolara.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych