Dolar rozpoczyna tydzień neutralnie

2015-04-13

Tydzień rozpoczyna się dla dolara w neutralny sposób, choć początek dnia zapowiadał powrót byków w tej walucie. Zwrot obserwowaliśmy dopiero w okolicach godziny 13:00, gdzie kupujący USD odpuścili i notowania przyszły w fazę korekty wcześniejszej aprecjacji.


Początkowo inwestorzy byli zaskoczeni bardzo słabymi danymi z chińskiej gospodarki, gdyż eksport w marcu w ujęciu rocznym spadł aż o -15%, a import o -12,7%. Konsensus zakładał odpowiednio wzrost o 12% oraz spadek o -11,7%. Z tego też powodu w zdecydowany sposób traci dolar australijski i to pomimo wspomnianego odbicia na większości rynków w godzinach popołudniowych. Australia, której głównym partnerem handlowym są właśnie Chiny najbardziej ucierpi ze względu na spowolnienie w Państwie Środka. W efekcie AUD USD spada o ponad -1,5% do poziomu 0,7560. Również z tych samych przyczyn inwestorzy nadal zakładają, że w maju zobaczymy obniżkę stóp procentowych przez RBA z obecnych 2,25% do 2%. Przypomnijmy, że rynek zakładał cięcie już w kwietniu, ale bank go nie dokonał. Tym samym może ruch ten wykonać w maju, mając kolejne argumenty za luzowaniem polityki monetarnej. Rykoszetem także obrywa dolar nowozelandzki, tracąc do USD -1,28%.

 

Tymczasem na euro osłabia się jedynie o -0,23% (1,0580), funt zyskuje +0,11% (1,4650), jen traci -0,14% (120,40), a frank umacnia się o +0,07% (0,9784) w relacji do amerykańskiej waluty.

 

Już jutro czekają nas odczyty z Antypodów, gdzie o północy zostanie opublikowany indeks zaufania biznesu z Nowej Zelandii, a dla Australii jego wartość zostanie podana o godzinie 03:30. Od rana rynek będzie zapoznawać się z poziomem inflacji w Hiszpanii, gdzie oczekuje się spadku cen o -0,6% (CPI), a we Włoszech deflacja ma wynieść 0,1%. Z kolei na Wyspach inflacja CPI ma się nie zmienić w marcu w ujęciu rocznym. Równie ciekawym odczytem podczas jutrzejszej sesji będzie publikacja wyników sprzedaży detalicznej z USA. O godzinie 17:20 złoty umacnia się względem USD o +0,04% (3,79), do euro o +0,24% (4,01), a do funta i franka traci kolejno -0,09% i -0,04% (5,55, 3,87).
 
 
 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych