Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar najkorzystniejszą opcją

2016-07-21

Najkorzystniejszą obecnie opcję dla inwestorów stanowi dolar amerykański. Waluta ta jest na silnej pozycji i na parze z dolarem umacnia się praktycznie z dnia na dzień. Europa ma kłopoty, kryzys migracyjny, Brexit, zamachy terrorystyczne; a tymczasem gospodarka USA rośnie, obroty giełdowe są coraz większe, a już niebawem dojdzie prawdopodobnie do podwyżek stóp w USA. Dolar dominuje.

 

Złoty nie stracił

Niewielkim zaskoczeniem wczorajszego dnia mogła być spokojna reakcja złotego na ogłoszenie planów obniżenia wieku emerytalnego już od 2017 roku. Kursy walut nie wzrosły drastycznie. Prawdopodobnie złoty korzysta jeszcze z fali zaufania inwestorów związanej z niedawnym utrzymaniem ratingu dla Polski. Niestety w perspektywie najbliższych godzin (reakcja inwestorów), a także w długofalowym okresie złoty powinien odczuć negatywne skutki reformy wieku emerytalnego. Populizm musi kosztować nasz budżet i odbije się też na gospodarce. Koszty dla budżetu w przyszłym roku wyniosą 2 mld. Natomiast znacznie wyższe będą już w 2018 r. Na razie złoty nie słabnie dzięki lepszym nastrojom globalnym.

 

Dolar dominuje

W perspektywie najbliższych miesięcy dominująca walutą będzie dolar. Amerykańska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji, ostatnie odczyty były zaskakująco dobre. Zaskoczeniem okazały się także odczyty inflacji CPI, który wskazuje na możliwość realizacji założonego celu w postaci inflacji na poziomie 2 proc. Wzrasta prawdopodobieństwo podwyżek stóp. Dolar zyskuje praktycznie na wszystkich zestawieniach. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że pobity został właśnie rekord słabości tureckiej liry do dolara. Kryzys wewnętrzny w Turcji i silna pozycja dolara dały efekt w postaci rekordowego kursu. Na parze USD/PLN utrzymują się okolice 3,99 zł. Euro lekko poniżej 4,40 zł, a na eurodolarze już w najbliższym czasie możliwe okolice 1,10.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc