Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar nadal zyskuje i może zyskiwać na wartości w relacji do euro

2014-11-07

Ogólne przekonanie o tym, że dolar wciąż zyskuje i może zyskiwać na wartości w relacji do euro – kolejny raz się potwierdza. W piątek 7 listopada, wczesnym rankiem, para EUR/USD rezyduje już przy 1,2375, co oznacza testowanie kolejnych minimów. Po następnym ruchu spadkowym (gdy już do niego dojdzie – być może np. w grudniu, po kolejnym posiedzeniu EBC) można rozważać nawet 1,2285 czy 1,2245. 

 

Dzień po przemowie  Draghiego

Wszystko to jest o tyle ciekawe, że wczorajsza przemowa Draghiego nie była szczególnie dramatyczna. Padło dużo znanych słów i pojęć – o gotowości do niekowencjonalnych działań, o szykowaniu takich scenariuszy, wreszcie o tym, iż istnieje ryzyko pogorszenia sytuacji gospodarczej w Strefie Euro. Tym niemniej nie było to nic jastrzębiego – i finalnie główna para straciła. 

 

Dziś o 8:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej Niemiec za wrzesień (prognoza to 2 proc. w skali miesięcznej, -1 proc. w rocznej), a także bilans handlu zagranicznego tego państwa. O 14:30 pojawią się październikowe dane z USA na temat stopy bezrobocia i zatrudnienia poza rolnictwem oraz w sektorze prywatnym. Dobre odczyty z USA będą raczej pomagać amerykańskiej walucie, jakkolwiek i tak jest już ona bardzo mocna. 


Wysoki kurs USD / PLN

USD/PLN nie zatrzymuje się w biegu pod górę. Mamy już 3,4084, kurs jest wysoki, złoty słaby, a cała sytuacja to oczywiście echo tego, co się dzieje na eurodolarze. Jak widać, impuls wywołany tym, że RPP nie obniżyła ostatnio stopy, był zupełnie chwilowy i krótkoterminowy. Tymczasem złoty trzyma się w konsolidacji względem euro – i na EUR/PLN mamy niezły na kupno waluty strefowej poziom 4,2185. Wydaje się jednak, że jeśli konsolidacja ta ma pęknąć – to raczej będzie to wyjście górą, choć na razie się jeszcze na to nie zanosi.


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc