Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar na oporach, główne pary w potencjalnych punktach zwrotnych.

2018-02-08

Indeks dolarowy utrzymywał się na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin w okolicach kilkunastodniowych maksimów, a w tym samym czasie słabnąć zaczęły waluty europejskie, co było główną przyczyną dość wyraźnych ruchów na niektórych, kluczowych parach. Jeśli chodzi o sam indeks dolarowy, to jest on na górnym ograniczeniu prezentowanej w ostatnich raportach strefy oporów, a tym samym nie ma póki co podstaw do zmiany koncepcji w myśl której ostatnie umocnienie USD jest tylko korektą.

 

Jeśli zatem dolar nie zacznie się z obecnych poziomów cenowych dalej umacniać, to teza o wypełnianiu korekty wzrostowej będzie dla mnie dalej obowiązująca.

Główna para dolarowa jaką jest EUR/USD kontynuowała w ostatnich kilkunastu godzinach spadki, co spowodowało przełamanie wskazanych wczoraj wsparć i tym samym wariant z flagą stał się nieaktualny.

Jak widać na poniższym wykresie obecnie kurs tej pary zbliża się do kolejnej strefy ważnych wsparć 1.2225-1.2166, która dla mnie jest ostatnim miejscem gdzie obecne spadki powinny się zakończyć. Czekamy zatem na reakcję rynku na ww. wsparcia. Co byłoby pierwszym sygnałem zakończenia spadków ? Klasycznym, pokonanie okolic 1.2305, gdzie znajduje się najbliższy, prezentowany wyżej opór. Inwestorzy liczący na realizację scenariusza wzrostowego mogą również użyć jednej z mechanicznych strategii znajdujących się w EXERII nastawionych na trend wzrostowy, np. 1.2_EFIX_T_long na danych 15 minutowych. Z drugiej strony jeśli ww. strefa wsparć zostałaby pokonana, to dla mnie będzie to pierwszy poważny sygnał odwrócenia trendu wzrostowego na EUR/USD.

Silniejszym rynkiem na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin był rynek GBP/USD, gdzie minima ustanowione przez formację młota na danych 4H nie zostały póki co pokonane.

Tym samym wariant wzrostowy na tej parze jest w dalszym ciągu "w grze" i obecnie czekamy na jakiś bardziej znaczący ruch tego instrumentu, który pokaże jaka jest właściwie kondycja tej pary. Co byłoby sygnałem pro wzrostowym dla umawianej pary ? Dla mnie pokonanie okolic 1.3980, a potwierdzeniem wzrost powyżej 1.4050. Z drugiej strony zejście poniżej 1.380, byłoby poważnym sygnałem znaczących problemów strony popytowej, która zakłada kontynuację trendu wzrostowego omawianego rynku.

 

Autor:

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

Członek Zarządu

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc