Dolar może zniżkować bo PKB USA poszedł w dół

2015-03-27

Dziś na rynek napłynęła kolejna rozczarowująca informacja zza oceany dotycząca dynamiki wzrostu PKBW ubiegłym tygodniu USD index spadł o 2,2%, co było największym spadkiem od października 2011 roku po tym, jak członkowie FOMC złagodzili swoje nastawienie odnośnie podwyżek stóp oraz odnośnie perspektyw dla wzrostu gospodarczego i inflacji. 

 

Indeks dolara traci drugi tydzień z rzędu ze względu na przesunięcie się oczekiwań wśród inwestorów odnośnie terminu i tempa podwyżek stóp procentowych w USA. Okazało się, że finalny odczyt został zrewidowany z 2,4% do 2,2%. Niemniej jednak dzisiejsze zachowanie USD nie jest wcale jednoznaczne. Otóż cały koszyk dolara traci -0,16%, euro zyskuje względem USD +0,22%, a funt +0,32%. Tymczasem dolar australijski jest przeceniany o -0,85%, a nowozelandzki o -0,32%. Tymczasem dolar kanadyjski osłabia się o -0,71% i zbliża się do poziomu 1,2600. Tak pokaźna deprecjacja CAD jest m.in. spowodowana gwałtownym zwrotem na rynku ropy. Dziś baryłka Brent zniżkuje o -2,16%, a WTI o -2,68%. Złoto natomiast tanieje o -0,41%, a za uncję należy zapłacić 1200 USD. Przypomnijmy, że złoty kruszec drożał nieprzerwanie od 17 marca i dotarł do najwyższych poziomów od drugiego dnia tego miesiąca (cała zwyżka +6,73%).

 

Złoty natomiast traci na całej linii. Cena franka spadła -0,64% (3,91), do funta -0,45% (5,59, w relacji do euro -0,42% (4,10) oraz w relacji do dolara -0,12% (3,75). Informacją, na którą warto jeszcze dziś czekać, będzie publikacja raportu CFTC, w którym to będą zawarte informacje odnośnie zmiany w otwartej ilości kontraktów walutowych notowanych na CME. Dzisiejszy raport będzie zawierać dane od 17 do 24 marca, a więc z nich dowiemy się, jak zmieniło się pozycjonowanie po ubiegłotygodniowym FEDzie.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych