Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar mocniejszy po Jackson Hole

2016-08-29

Zeszłotygodniowe wystąpienie Janet Yellen na sympozjum w Jackson Hole było wydarzeniem numer jeden dla rynków finansowych.

 

 

Tuż po godzinie 16:00 – wraz z publikacją treści przemówienia szefowej FED – obserwowaliśmy wzmożoną zmienność na rynku forex, na której to finalnie zyskał amerykański dolar, a ceny akcji spadły. Wszystko to za sprawą słów, że ostatnie miesiące zwiększyły szanse na podwyżkę stóp procentowych, a rynek pracy pozostaje mocny. Co więcej rynek faktycznie zaczął brać pod uwagę możliwość podwyżki stóp w tym roku.

 

Jeszcze przed wystąpieniem prezes Rezerwy Federalnej inwestorzy zakładali brak zmian stóp procentowych we wrześniu na 79 proc. Po konferencji było to już 67 proc. Z kolei na grudzień rynek zakładał 49 proc. szans na brak zmian kosztu pieniądze, a obecnie jest to 40,9 proc. Zatem szanse na ruch w górę na stopie procentowej do końca roku wzrosły, co jest pozytywne dla dolara i negatywne dla rynku akcji.

 

W tym tygodniu z kolei poznamy kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, o którym mówiła Janet Yellen. Inwestorzy będą szukać w nich potwierdzenia do tego, że faktycznie pozostaje on silny, zakładając wzrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym na poziomie 165 tys. oraz spadek stopy bezrobocia z 4,9 proc. do 4,8 proc. Publikację poznamy w piątek o godzinie 14:30.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc