Dolar już powyżej 4 PLN

2015-11-24

Wydarzeniem dnia jest dziś podbicie dolara do 4PLN.Ruch ten był zapowiadany od dość dawna, więc nie można mówić o niespodziance. Kurs dolara osiągnął poziom nie notowany od 2004 roku. Układ ten wynika z kwotowań amerykańskiej waluty na szerokim rynku, słabości złotego i spekulacji.

 

Dolar po 4 PLN

dolarStało się, dolar przekroczył  barierę 4 PLN i pobił rekord nie notowany od 11 lat. Złoty jest słaby, a dolar wysoko kwotowany na szerokim rynku. Dodatkowo w grę wchodzą spekulacje, rynek ustawia się pod podwyżkę stóp w USA. Dolar utrzymuje się wysoko, na parach z nim powiązanych kilkumiesięczne maxima. Odwrót od EM. Inwestorzy wycofują się z rynków walut EM. Złoty jest ostatnio osłabiony, dominującym czynnikiem może być tutaj ryzyko polityczne, ale porównując pozostałe waluty koszyka CCE widać, że jest to szerszy trend. Inwestorzy pozbywają się walut EM oczekując podwyżki stóp w USA już w grudniu.

 

Szansa na wzmocnienie złotego do euro

Analitycy twierdzą, że dolar utrzyma się wysoko przez cały 2016 rok i raczej nie ma szans na trwałe zejście poniżej 4 PLN. Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja na parze z euro. Jeśli EBC poszerzy program skupu aktywów, złoty ma szansę umocnić się, kurs euro powinien spaść, co najmniej do poziomu 4,20.

 

Dziś dominują dane z Europy

Krajowych danych brak. Jeśli chodzi o Polskę to inwestorzy skupiają się na założeniach przyszłej polityki, ogólnie mówiąc – gospodarczej, m.in. roli RPP i NBP. Dziś istotne będą natomiast dane europejskie, czyli odczyty z Niemiec i wystąpienie przedstawicieli EBC. Przypomnijmy, że w skupie euro kosztuje 4,24 zł, w sprzedaży 4,27 zł; a dolar w skupie 3,99 zł, w sprzedaży 4,01zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych