src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dolar jest słabszy

2015-09-11

Sentyment rynkowy uległ nieznacznej poprawie podczas sesji nowojorskiej w czwartek, a piątkowy handel w Azji niewiele wnosi przy okrojonej płynności z powodu święta w Singapurze. USD jest słabszy, gdyż nerwowość przed przyszłotygodniową decyzją FOMC 17 września wchodzi w kulminacyjną fazę. Dziś dane o inflacji i nastrojach konsumentów w USA mogą jednak pobudzić debatę o perspektywach podwyżek Fed.


Prawdopodobieństwo ruchu Fed za tydzień, według wyceny kontraktów futures na stopę procentową, pozostaje poniżej 30 proc., dając sensowny powód dla słabości USD. Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich wprawdzie pozostają stabilne ponad 2,20 proc., ale ich wzrosty są bardziej związane z odbijaniem indeksów giełdowych (sprzedaż bezpiecznych obligacji i powrót na rynek akcji) i obecnie są słabym barometrem nastawienia inwestorów. Niepewność wokół decyzji Fed udziela się na szerokim rynku, co ciąży przede wszystkim na USD, mimo że w długim terminie inwestorzy w większości widzą potencjał dla umocnienia. Jednak ryzyko potężnej huśtawki przy publikacji komunikatu FOMC (i późniejszej konferencji prasowej prezes Yellen) jest tak duże, że nie ma zbyt wielu chętnych na wchodzenie ze świeżymi pozycjami. 

Niska płynność i naruszenie zleceń stop loss wyrzuciły EUR/USD w pobliże 1,13, ale co ważniejsze jesteśmy powyżej poziomów sprzed konferencji prasowej prezesa ECB Draghiego (1,1230). To może wywierać presję częściowej kapitulacji tych krótkich pozycji, które były zawierane na gołębich komentarzach Draghiego. Na reszcie crossów z dolarem zanosi się jednak na utrzymanie dotychczasowych przedziałów wahań. Sentyment jest umiarkowanie dobry bez negatywnych przesłanek sesji azjatyckiej (Shanghai Composite jest na lekkim minusie).

W piątkowym kalendarium uwagę zwracają przede wszystkim pozycje z USA. PPI za sierpień (14:30) dostarczy aktualizacji o trendach cenowych w gospodarce. Ostatnie spadki cen ropy naftowej wskazują na ryzyko spadku PPI (prog. -0,1 proc. m/m), to dla inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) oczekuje się skromnego wzrostu (0,1 proc.). Rozczarowanie tutaj może podsycić gołębie nastawienie względem FOMC, mimo że inflacja nie jest obecnie główną kością niezgody decydentów.

Bardziej interesujący może być odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan (16:00). Jeszcze w sierpniu prezes oddziału Fed z Nowego Jorku W. Dudley podkreślał, że nastroje gospodarstw domowych i ich samopoczucie w obliczu zawirowań na rynkach finansowych będą ważnym determinantem przyszłotygodniowej decyzji. Spadek indeksu poniżej 90 (prog. 91,1), albo osłabienie oczekiwań inflacyjnych może istotnie zaważyć na kondycji USD na koniec tygodnia.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych