Dolar i gospodarka amerykańska ma się dobrze

2015-08-28

Azjatyckie i światowe parkiety nie tracą zapału w odrabianiu poniedziałkowych strat. Dobre nastroje utrzymują się kolejny dzień, a tym razem główne indeksy Azji Nikkei225 i Shanghai Composite solidarnie zyskują ponad 3%. Jest to przede wszystkim efekt stabilizacji nastrojów, a także dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych.


 

Wczorajszy solidny odczyt danych o Produkcie Krajowym Brutto był kolejnym czynnikiem wyraźnie poprawiającym nastroje na rynkach. Wszystko wskazuje na to, że gospodarka amerykańska ma się dobrze, a to mocny argument dla rynkowych optymistów, którzy nie obawiają się światowego spowolnienia gospodarczego. Skala poniedziałkowej paniki była wywołana w głównej mierze tym, że rynek obawiał się wpływu spowolnienia w Chinach na globalną gospodarkę i jest to jak najbardziej słuszne. Tyle, że na razie tak negatywnych efektów krachu w Chinach nie obserwujemy, dlatego indeksy krajów rozwiniętych wróciły do swojego trendu.

 

Nie sposób nie zauważyć wczorajszego gwałtownego odbicia cen ropy naftowej. Cena baryłki ropy WTI podskoczyła do okolic 43 dolarów, co oznacza wzrost o 10% i najbardziej wzrostową sesję od 2009 roku. Przyczyna ponownie jest taka sama – mniejsze obawy o tempo rozwoju światowej gospodarki. Rosnące ceny ropy przełożyły się oczywiście na spółki naftowe, więc nic dziwnego, że wczoraj sektor energetyczny był najmocniejszym składnikiem S&P500. 95% spółek energetycznych z głównego indeksu Wall Street kończyło wczoraj sesję  na plusach, a średnia stopa zwrotu z tych akcji wyniosła +4,91%.

 

Podczas dzisiejszej sesji poznamy finalne dane o PKB z Polski i Wielkiej Brytanii (10:00 i 10:30); wstępny odczyt sierpniowej inflacji z Niemiec (14:00); a także finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan ze Stanów Zjednoczonych (16:00). Złoty od rana znajduje się pod lekką presją spadkową, a kursy walut głównych par walutowych z PLN wyglądają następująco: USD PLN 3,7620; EUR PLN 4,2390; CHF PLN 3,90; GBP PLN 5,80.  

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych