Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar i funt zyskują w zestawieniach

2015-07-02

Ucieczka od ryzyka, w związku z brakiem porozumienia w sprawie reform w Grecji, kieruje kapitał w stronę aktywów takich jak dolar i funt. Na parach złoty najbardziej traci właśnie do USD i GBP, ale przyczyną wzmocnienia dolara są też dobre dane makro, zwłaszcza z rynku pracy.

 

Czy UE czeka na rozpad greckiego rządu?

Pojawiają się doniesienia prasowe sugerujące, że Niemcy ‘grają’ na przeczekanie i liczą na rozpad greckiego rządu. Negocjacje mogłyby wtedy zostać wznowione, a przedstawiciele Grecji byliby prawdopodobnie bardziej skłonni do kompromisu niż lewicowa Syriza. Skąd takie wnioski? Wynikają one zapewne z twardego stanowiska Angeli Merkel i jej stanowczego ‘nie’ dla wznowienia negocjacji przed referendum.

 

Złoty stabilny w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń

W oczekiwaniu na dalszy przebieg wypadków złoty utrzymuje stabilny poziom. Scenariusze na parach zostały zrealizowane, tzn. domknięto lukę na franku. Kurs franka spadł. Na dolarze i funcie trwa trend wzrostowy. Kursy walut reagują na wydarzenia z Grecji, ale swój udział mają także inne impulsy. Ogólnie można mówić o konsolidacji, w szerszym ujęciu, złotemu także pomagają dane makro, np. odczyt PMI.

 

Dolar wzmocniony przez dane marko

Na kurs dolara wpływ ma nie tylko impas w Europie, ale także dobre dane makro, zwłaszcza doniesienia z amerykańskiego rynku pracy, gdzie znacznie wzrosło zatrudnienie w sektorze pozarolniczm, o czym świadczą opublikowane niedawno subindeksy. Wzrosła także stawka godzinowa, co w konsekwencji interpretowane jest na korzyść USD.

 

Dzisiejsze kwotowania

Trwa stabilizacja kwotowań, taki stan potrwa zapewne do poniedziałku. W niedzielę ma odbyć się greckie referendum. Dzisiejsze kursy walut kształtowały się następująco: 3,7860 PLN za dolara amerykańskiego, 4,1850 PLN za euro. Kurs franka spadł poniżej 4 PLN, na 3,9968 PLN, natomiast kurs funta wynosi już 5,9000 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc