Dolar i funt zyskują w zestawieniach

2015-07-02

Ucieczka od ryzyka, w związku z brakiem porozumienia w sprawie reform w Grecji, kieruje kapitał w stronę aktywów takich jak dolar i funt. Na parach złoty najbardziej traci właśnie do USD i GBP, ale przyczyną wzmocnienia dolara są też dobre dane makro, zwłaszcza z rynku pracy.

 

Czy UE czeka na rozpad greckiego rządu?

Pojawiają się doniesienia prasowe sugerujące, że Niemcy ‘grają’ na przeczekanie i liczą na rozpad greckiego rządu. Negocjacje mogłyby wtedy zostać wznowione, a przedstawiciele Grecji byliby prawdopodobnie bardziej skłonni do kompromisu niż lewicowa Syriza. Skąd takie wnioski? Wynikają one zapewne z twardego stanowiska Angeli Merkel i jej stanowczego ‘nie’ dla wznowienia negocjacji przed referendum.

 

Złoty stabilny w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń

W oczekiwaniu na dalszy przebieg wypadków złoty utrzymuje stabilny poziom. Scenariusze na parach zostały zrealizowane, tzn. domknięto lukę na franku. Kurs franka spadł. Na dolarze i funcie trwa trend wzrostowy. Kursy walut reagują na wydarzenia z Grecji, ale swój udział mają także inne impulsy. Ogólnie można mówić o konsolidacji, w szerszym ujęciu, złotemu także pomagają dane makro, np. odczyt PMI.

 

Dolar wzmocniony przez dane marko

Na kurs dolara wpływ ma nie tylko impas w Europie, ale także dobre dane makro, zwłaszcza doniesienia z amerykańskiego rynku pracy, gdzie znacznie wzrosło zatrudnienie w sektorze pozarolniczm, o czym świadczą opublikowane niedawno subindeksy. Wzrosła także stawka godzinowa, co w konsekwencji interpretowane jest na korzyść USD.

 

Dzisiejsze kwotowania

Trwa stabilizacja kwotowań, taki stan potrwa zapewne do poniedziałku. W niedzielę ma odbyć się greckie referendum. Dzisiejsze kursy walut kształtowały się następująco: 3,7860 PLN za dolara amerykańskiego, 4,1850 PLN za euro. Kurs franka spadł poniżej 4 PLN, na 3,9968 PLN, natomiast kurs funta wynosi już 5,9000 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych