Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dolar blisko szczytów – główne pary walczą o większe korekty

2018-11-13

Kurs eurodolara rozpoczął obecny tydzień od ponad 100 pipsowego ruchu w dół, a tym samym pokonane zostały minima z sierpnia i końca października br.

 

 

Taki ruch otwiera teoretycznie drogę do testu dolnego ograniczenia długoterminowego kanału spadkowego, które w zależności od metody kreślenia znajduje się między 1.1160 a 1.1110. W krótkim terminie ze względu na dość spore wyprzedanie oraz przynajmniej w dużej części wypełniony impuls spadkowy budujący się od 7 listopada, oglądamy próby wykształcenia jakiegoś odbicia. Póki co zasięg tego odbicia to ok. 40 pipsów i jak widać na poniższym wykresie już na obecnym etapie strona kupująca dostała zadyszki.

Moim zdaniem dopóki wczorajsze minima będą utrzymane (1.1215) jest szansa na większe odreagowanie omawianej pary. Jak widać na powyższym wykresie najbliższe opory znajdują się na 1.1265, a kolejne w pobliżu 1.1295.

Od kontynuacji spadków rozpoczął się również obecny tydzień na runku GBP/USD i jak widać na poniższym wykresie zatrzymanie ruchu w dół nastąpiło w okolicach ważnych zniesień ostatniej, dynamicznej fali wzrostowej.

Jeśli ten trwający od 7 listopada ruch w dół ma być tylko korektą, to obecnie powinna się ona kończyć. Jak widać na powyższym wykresie rynek podejmuje jakąś próbę odwrócenia trendu, jednak póki co jest ona za mała aby wyciągać jakieś daleko idące wnioski. Jeśli jednak ktoś liczy na zakończenie spadków tej pary i zazwyczaj kupuje na wsparciach, to z technicznego punktu widzenia obecne poziomy cenowe dla takich inwestorów wydają się atrakcyjne. Do realizacja scenariusza wzrostowego można wykorzystać np. jednego z kierunkowych robotów inwestycyjnych z Exerii. Robot o symbolu 1.1_EFIX_T_Long na danych 15 min ma już długą pozycję, a poziomem obrony dla niej są okolice 1.2860. Patrząc na ten rynek w dłuższym terminie, dopiero test okolic 1.3130 z punktu widzenia klasycznej analizy technicznej byłby sygnałem zakończenia ruchu korekcyjnego, gdyż wówczas całą strukturę budującą się od szczytu z 20 września można byłoby uznać za wypełnioną korektę.

Z drugiej strony ważnym wsparciem wydają się być okolice 1.2785 i jeśli poziom ten zostanie pokonany, droga w kierunku sierpniowych minimów powinna zostać otwarta.

 

Autor:

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

Członek Zarządu

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc