Decyzja FED bez zaskoczeń

2015-09-18

Decyzja FED nie zaskoczyła. Kierunek amerykańskiej polityki monetarnej na razie bez znaczących zmian, podwyżki stóp procentowych nie będzie. Złoty skorzystał. Wczoraj obserwowaliśmy umocnienie względem dolara o około 5 groszy. Dziś złoty utrzymuje pozycję wobec USD, ale na pozostałych parach brak poważniejszej reakcji.

 

Prognozy sprawdziły się

Prognozy uczestników rynku potwierdziły się, posiedzenie FED nie przyniosło żadnych zaskoczeń. Mimo względnie dobrych ( w szerokim ujęciu) odczytów makro FOMC nie zmieniło stóp procentowych. Kryzys gospodarczy w Chinach, a co za tym idzie konsekwencje dla gospodarki światowej zdają się być obecnie argumentem nie do podważenia.

 

 

Złoty mocniejszy do dolara

Złoty po wczorajszej decyzji FED wykorzystał szansę i zdołał umocnić się do dolara. Kurs dolara spadł wczoraj o około 5 gr, a dziś obserwujemy kontynuację tego umocnienia. Słabszy dolar zazwyczaj pozwala na umocnieni walut EM na szerokim rynku, tym razem reakcja była jedna ograniczona i dotyczyła głównie pary USD/PLN.

 

Kwotowania złotego

Złoty umocnił się, choć najbardziej widoczna jest zmiana kursu dolara. Pozostałe kursy walut także są nieco niższe niż przed ogłoszeniem decyzji FED. Dzisiejsze kwotowania: 4,1926 PLN za euro, 3,6792 PLN za dolara, 5,7266 PLN za funta szterlinga i 3,8273 PLN względem szwajcarskiego franka.

 

Dziś brak ważnych odczytów makro

Komunikat Amerykanów nie był jednak aż tak jednoznaczny, jak sądziliśmy wczoraj, furtka do podwyżki stóp pod koniec roku pozostaje otwarta. W kraju brak dziś ważnych odczytów. Złoty ma szansę wykorzystać posiedzenie FED i kontynuować umocnieni do dolara, być może także do szwajcarskiego franka.

 

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych