src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Decyzja agencji S&P może odstraszać inwestorów

2016-01-19

Na USD/PLN notujemy 4,0920, zaś na EUR/PLN nieco ponad 4,46. Owszem, sytuacja trochę się unormowała w porównaniu z krańcowymi kursami z finału minionego tygodnia, ale widać, że to nie jest tak, iż złoty bezceremonialnie wróci do wartości widzianych jeszcze w piątek rano. Wiadoma decyzja agencji S&P (o obniżeniu ratingu) może odstraszać inwestorów, zwłaszcza długoterminowych, choć z kolei spekulanci krótkoterminowi mogliby chcieć zyskać na kupnie przecenionego złotego (w końcu kupować trzeba, gdy jest tanio...).

 

 

Te czynniki powinny wzajemnie na siebie wpływać. Oczywiście istotny będzie też kurs eurodolara, aczkolwiek tam akurat nie ma teraz klarownego trendu. Jutro poznamy dane o polskich wynagrodzeniach i zatrudnieniu, w czwartek – o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. O tym, że rating S&P jest 'przesadzony i niesprawiedliwy' powiedział nawet były premier Donald Tusk, którego trudno posądzić o sympatię dla obecnych władz. NBP również wydał komunikat krytycznie oceniający ruch S&P. Agencja Fitch, jak wiemy, nie zmieniła swej oceny, natomiast warto może wspomnieć, że według jej analiz system bankowy w Polsce jest na tyle silny, że poradzi sobie z takimi tematami jak podatek bankowy czy planowana pomoc kredytobiorcom frankowym.

 

Wieści nadeszły

Znamy już długo oczekiwane dane makro z Chin, które pojawiły się o trzeciej nad ranem naszego czasu. Dynamika PKB za IV kwartał roku 2015 to +1,6 proc. k/k oraz +6,8 proc. r/r, co od podawanych prognoz różni się tym, że zakładały one +1,7 proc. w relacji kwartalnej. Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 5,9 proc. r/r – liczono na 6 proc., w listopadzie było to 6,2 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,1 proc. r/r, przewidywano 11,3 proc., w listopadzie notowano 11,2 proc. Inwestycje w aglomeracjach wielkomiejskich powiększyły się w tymże grudniu o 10 proc. - solidnie, ale oczekiwano, że będzie to 10,2 proc., jak w listopadzie. Dane odbiegały więc trochę od prognoz, ale nie w sposób drastyczny. Można by się jednak zastanowić, czy w czasach, w których rynek jest tak wrażliwy (i drażliwy) na punkcie doniesień z Państwa Środka, efektem nie będzie jednak jakaś przecena na giełdach? Na razie indeks Shanghai Composite jest na lekkim plusie (+0,2 - +0,25 proc., gdy piszemy te słowa), co jednak oznacza i tak wartości niższe niż 3000 pkt.

 

Eurodolar rezyduje przy 1,09 – czyli nie ma tu jakichś szczególnych zmian, to mniej więcej środek wczorajszego zakresu wahań. Truizmem byłoby powiedzenie, że przedłużająca się, ponad półtora miesięczna konsolidacja – nadal trwa. Chińskie dane nie są na tyle przebojowe, by uznać, że Rezerwa Federalna w USA na spokojnie uzna, iż sytuacja jest wystarczająco spokojna, by bez skrępowania podnieść stopy – i nie są na tyle tragiczne, by uznać, że Fed wycofa się z marcowego terminu. Dziś poznamy o 8:00 niemiecką inflację CPI za grudzień, o 10:00 bilans płatniczy Strefy Euro, o 11:00 niemiecki indeks ZEW (a także inflację HICP dla Eurolandu). Gracze zainteresowani GBP powinni mieć na uwadze godzinę 10:30 (dane z Wysp o inflacji) oraz 13:00 (wypowiedź publiczna Marka Carneya z Bank of England). Jutro w programie m.in. amerykańska inflacja CPI i tamtejsze dane o budowach nowych domów i pozwoleniach na takowe budowy (wszystko to o 14:30).

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych