src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dane z Chin ponownie rozczarowują

2015-11-10

Chiny, które jeszcze do nie tak dawna wyróżniały się na światowej mapie gospodarczej wysokim poziomem rozwoju, wzrostu PKB i pozostałych ważnych wskaźników makroekonomicznych, w ostatnich miesiącach przechodzą przez trudny okres spowolnienia. Dzisiejsze dane o inflacji z Chin potwierdziły przedłużające się problemy gospodarcze Państwa Środka.

 

 

Problemy te wielokrotnie wymuszały na tamtejszych władzach podejmowanie kolejnych działań stymulacyjnych. Inflacja CPI w ujęciu rocznym wyniosła 1,3%, podczas gdy konsensus ekonomistów spodziewał się wyniku w wysokości 1,5% - jest to najniższy wynik na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy. Rozczarowała również dynamika wzrostu cen konsumenckich w ujęciu miesięcznym, która wyniosła -0,3%, przy prognozach w wysokości -0,2%. Zmiany cen bazowych w przemyśle, a więc wskaźnik inflacji PPI również był gorszy od oczekiwań analityków i wyniósł -5,9% w ujęciu rocznym.
 

Na giełdzie w Szanghaju podczas zakończonej sesji panowały duże fluktuacje cenowe. Z jednej strony na spadki wpływały słabe wyniki inflacji CPI, z drugiej strony pojawiali się kupujący, którzy liczyli na podjęcie kolejnych działań stymulacyjnych przez chińskie władze, w związku z rozczarowującą dynamiką wzrostu cen konsumenckich. Indeks Shanghai Composite kilkukrotnie podczas sesji zyskiwał i tracił, jednak ostatecznie zakończył notowania z wynikiem -0,18%. Wzrostami w wysokości 0,15% kończy się sesja na giełdzie w Tokio, gdzie ponownie słabnący kurs jena japońskiego pozytywnie wpływa na notowania giełdowe. USDJPY rośnie dzisiaj o 0,24% do poziomu 123.36, co bezpośrednio wspiera konkurencyjność japońskich eksporterów.

 

Sesja europejska rozpoczyna się od wzrostów głównych indeksów giełdowych, na co wskazywały notowania kontraktów terminowych. Włoski indeks FTSE MIB jest liderem wzrostów w pierwszych minutach notowań, z wynikiem +0,62%. Całkiem dobrze radzą sobie inwestorzy na giełdzie w Paryżu, gdzie indeks CAC40 rośnie o 0,3% oraz inwestorzy z Frankfurtu, gdzie indeks DAX rośnie o 0,4%. Inwestorzy na warszawskiej giełdzie zaczynają dzień od wzrostów – indeks największych spółek WIG20 rośnie o 0,1%. Dzisiejsza sesja zapowiada się ciekawie w związku z nowym składem rządu. Już po zakończeniu wczorajszej sesji poznaliśmy pierwsze komentarze ze strony nowego ministra finansów, który zapowiedział, że rząd nie zamierza zmieniać systemu OFE.

 

Kalendarz makroekonomiczny na dziś jest raczej skromny, w porównaniu do ilości ważnych odczytów i wydarzeń, które poznawaliśmy w ubiegłym tygodniu. Warto zwrócić uwagę na dane o inflacji CPI z Norwegii, które zostaną zaprezentowane o godzinie 10:00. W drugiej połowie dnia poznamy odczyty makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych – o godzinie 14:30 pojawi się dynamika cen importu i eksportu, a o 16:00 dane o sprzedaży i zmianie zapasów hurtowników.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych