Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dane o sprzedaży wsparciem dla funta

2016-11-17

Słaba kondycja złotego na szerokim rynku i odwrót od walut EM po zwycięstwie D. Trumpa w wyborach w USA okazują się sprzyjające umocnieniu funta na parze GBP/PLN. Dziś funt otrzymał dodatkowe wsparcie w postaci bardzo dobrych danych makro. Wyniki sprzedaży detalicznej okazały się najlepsze od 14 lat.

 

Dane o sprzedaży wsparciem

Poranne dane o sprzedaży detalicznej okazały się wsparciem dla funta. Od rana kurs funta rośnie i osiągnął już blisko 5,21 zł. Prognozy były następujące: 0.4 proc. m/m i 5,3 proc. r/r. Ostateczne wyniki sprzedaży za październik przewyższyły oczekiwania i są rekordowo dobre, najlepsze od 14 lat. Brytyjski urząd statystyczny poinformował, że tym razem sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,4 proc. r/r a więc znacznie więcej niż mówiła przywoływana prognoza. Rośnie także sprzedaż w internecie. Analitycy twierdzą, że brytyjscy konsumenci obawiają się Brexitu mniej niż dotychczas sądzono, ale też dobre wyniki sprzedaży związane są z nadchodzącym sezonem zimowym. W każdym razie ostatnio tak dobre dane notowano w 2002 r.

 

Jak długo potrwa dobra passa funta?

Analitycy starają się teraz przewidzieć jak długo potrwa dobra passa brytyjskiej waluty. Na pewno w najbliższych dniach nie zanosi się na drastyczne spadki kwotowań funta, a już ze szczególnym uwzględnieniem pary GBP/PLN. Złoty pozostaje słaby, szkodzą mu zarówno czynniki zewnętrzne, płynące z szerokiego rynku, jak i wewnętrzne wynikające z sytuacji w kraju. W dłuższej perspektywie ekonomiści przypominają, że w Wielkiej Brytanii powróci inflacja, co zapewne nieco zmniejszy obroty handlowe i może wpłynąć na wycenę funta.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc